Samsun'da Organik Kurbanlık (Kurban Alırken Dikkat)

Kurban Bayramı yaklaşırken kurbanlıklarda sunulmaya başlandı. Kurbanlık satışı yapan besi çiftlikleri harekete geçti. Vatandaş, kurbanlık alırken, kurban kesimi yaptırırken en çok önem verdiği hususlardan birisi, kurbanın islami esaslara göre kesilmesini sağlamak olurken aynı zamanda, organik olarak beslenmiş kurbanlıkları tercih ediyor.

Samsun 26.06.2020, 00:28 26.06.2020, 15:45

Samsun-Vezirköprü ilçesinde bulunan Sayarlar Tarım ve Hayvancılık Besi Çiftliği sahibi Bayram Sayar hayvancılık ve Kurbanlıklarla ilgili yaptığı değerlendirmede "Kurban alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nedir?" sorusuna cevap verdi. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Sayar, Kurban Bayramı yaklaşırken Kurban kesmek isteyen vatandaşların kurbanlık için en doğru tercihi yapmak ve İslami esaslara göre kurbanını kestirmek istediğini belirtti.

KURBANLIK BÜYÜKBAŞ HAYVAN NASIL OLMALIDIR?

Vezirköprü ilçesinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Bayram Sayar, büyükbaş hayvanlarda İslami esaslara göre kurban edilmeyecek hayvanların bulunduğuna ancak bunların satışlarının yapıldığına dikkat çekerek, İslami kurallara göre bir dana veya düvenin kurban edilebilmesi için 2 yaşını doldurmuş olması gerektiğini hatırlattı. Daha çok para kazanmak için çeşitli yollarla hayvanın 2 yaşında ki bir hayvanın boyuna ulaştırıldığına dikkat çeken Sayar, Kurban kesmek isteyen vatandaşları uyayarak, Kurban olmaması gereken hayvanda dişlerin ince olması gerektiğini kaydetti. Aynı zamanda kurbanın topal ve kör olmaması, ağzında salya olmaması, tüylerinin de parlak olması gerektiğine işaret eden Sayar, şunları söyledi.

"İslami açıdan, hayvanın kurbana uygun olması için büyükbaş hayvanın ağzını açtığınızda hayvanın ön iki süt dişinin dökülmesi, en az 2 tane kalıcı dişinin olması gerekir. Kalıcı dişlerin rengi, büyüklüğü ile kolayca anlaşılmaktadır. Kurban alırken, topal olup olmadığına, solumasının normal olup olmadığına bakılmalıdır. Hayvanın burnunun üst kısmı Nemli ve parlak olmalıdır. Çatlak ve kuru meme hayvanın hastalık geçirdiğini, ateşinin yüksek olduğunu göstermektedi. Hayvanda burun sağlığı konusunda önemli ip uçları vermektedir. Kurbanlığın gözleri canlı, Tüyler düz ve parlak olmalıdır. Hastalık geçirmiş hayvanda tüyler birbirine karışıktır. İyi bir büyükbaş arkadan bakıldığında dolgun, bir küp şeklinde gözükmektedir, Üçgen şeklinde gözüken hayvanlar genel olarak zayıftır." dedi.

Hayvanın kavram noktalarının bol etli olması hayvanın yağlandığını gösterdiğini, Kurbanın sırt kısmı ve bel kısmı düzgün ve Hayvanın hamile olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Sayar, kurbanlık olarak alınan hayvanın küpesinin olup olmadığıda çok önemli bir husus olduğunu söyledi.

Organik Kurbanlık

En doğal şekilde hayvanlarını yetiştirdiklerini, Bölgenin havası suyu ve merası ile hayvanlarını besleyerek satışa sunduklarını belirten Sayar, İslami esaslara göre kesim yaptıklarını kurban kestirmek isteyen vatandaşların hizmetlerinde olduklarını belirtti.

Sayar Tarım ve Hayvancılık Besi Çiftliği sahibi Bayram Sayar ile iletişim kurmak ve daha geniş bilgi almak için TIKLAYIN

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442