Samsun'da Toplu Ulaşıma Sosyal Mesafe Düzenlemesi

Samsun Büyükşehir Belediyesi, koronavirus tehdidine karşı önlemlerini artırıyor. SAMULAŞ, tramvay ve otobüslerin koltuklarını ‘Sosyal Mesafe’ kuralına göre yeniden düzenledi. SAMULAŞ Genel Müdürü Tamgacı, “Bu oranlar da vatandaşlarımızın uyarıları ne kadar ciddiye aldığının en açık göstergesidir." dedi.

Samsun 01.04.2020, 22:48 01.04.2020, 23:11
Samsun'da Toplu Ulaşıma Sosyal Mesafe Düzenlemesi

SAMULAŞ, tramvay ve otobüslerin koltuklarını ‘Sosyal Mesafe’ kuralına göre yeniden düzenliyor.  Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’nün (Covid-19) Türkiye’de ortaya çıktığı ilk günden itibaren salgınla ilgili tedbir alan Samsun Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sağlığını korumak maksadıyla koronavirus tehdidine karşı önlemleri artırıyor.

SOSYAL MESAFE KURALI

‘Sosyal Mesafe’ kuralına ilişkin tramvay ve otobüslerde gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eden SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, Sosyal medyadan bunların duyurularını yaptıklarını, Koltuklara uyarı yazıları asarak araçları yeniden düzenlediklerini, sürekli hijyen ve sosyal mesafeyle ilgili anonslarla vatandaşların bilincini artırmaya çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: "Araçlarımızı ne kadar steril hale getirsek de yeterli değil. En önemli görev yine halk olarak bizlere düşüyor. Şartları kendimize göre belirlememiz, uzmanların da belirttiği gibi sosyal mesafeye çok dikkat etmemiz gerekiyor. Yolcularımızdan sabırlı ve anlayışlı davranarak bizlere ve personellerimize yardımcı olmasını bekliyoruz. Yolculuk sırasında kapı önlerinde fazla beklememelerini, inerken ve binerken de sosyal mesafeye uymalarını rica ediyoruz“

Halkımızın içi rahat olsun

Raylı sistem tramvay ve otobüslerde son 1 ay içiresinde yüzde 90, son bir haftada da yüzde 30 oranında yolcu azalması olduğunu ifade eden Tamgacı, “Bu oranlar da vatandaşlarımızın uyarıları ne kadar ciddiye aldığının en açık göstergesidir. Hassasiyetlerinden dolayı halkımıza teşekkür ediyoruz. Hükümetimizin toplu ulaşımda yolcu kapasitesini yüzde 50’ye indirmesine ilişkin aldığı karara uyuyoruz. Bu ana kadar yüzde 50’lik yolcu taşıma kapasitesini geçmedik ve bunu da başardık. Her gün hangi tramvay veya otobüste ne kadar yolcu olduğunu takip ediyoruz. Buna göre mağduriyetleri önlemeye yönelik seferleri artırıyor veya azaltıyoruz. Halkımızın içi rahat olsun. Biz her türlü önlemi aldık ve almaya da devam edeceğiz” dedi.

Tramvay istasyonlarında hem güvenlik görevlilerinin hem de yolcuların turnikeden geçmeden önce sağlık ekibi tarafından ateşlerinin ölçüldüğüne dikkat çeken Enver Sedat Tamgacı, ateşi normalin üzerinde olan vatandaşların geçişine izin verilmeyeceğini, form doldurularak hastaneye sevk edileceklerini kaydetti. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)