Samsun’daki konutların yüzde 83’ü Sigortasız!

Samsun’da, konutların yüzde 83’ü sigortasız olduğu belirtildi. Samsun ili özelinde bakıldığında toplam 287.770 konutun sadece yüzde 17’sinin sigortalı olduğu gözlendi.

Samsun 16.11.2021, 15:17
Samsun’daki konutların yüzde 83’ü  Sigortasız!

Samsun'da Toplam 287.770 konutun yüzde 83’ü sigortalasız olduğunu belirten Öktem Örkün; En değerli yaşam alanı olan evleri, riskleri güvence altına almanın yolu sigortalamaktan geçtiğini belirtti.

Öktem Örkün, Türkiye’deki konut sigortası sahipliğinin mevcut durumuna ilişkin bilgi verdi. Konut sigortasının, kişilerin evlerinde karşılaşabileceği hasarlara karşı güvence sağlayan bir ürün olduğunun altını çizen Örkün; hem kiracıların hem de ev sahiplerinin konut sigortası sahibi olabileceğini ifade etti. Örkün, yangından hırsızlığa, depremden tesisat arızası veya cam kırılmasına kadar birçok sorunun yol açtığı maddi hasarları karşılayan konut sigortasının, Türkiye genelindeki sahiplik oranının yüzde 18 civarında olduğunu söyledi.

Son dönemde Türkiye’de yaşanan sel ve yangın felaketlerini hatırlatan Örkün; “Ülkemizin deprem kuşağında yer aldığını unutmamalıyız. İklim krizleri nedeniyle gelecek yıllarda aşırı sıcaklıkların ve aşırı yağışların daha sık görülmesi muhtemel. Pandeminin de etkisiyle daha fazla vakit geçirdiğimiz evlerimizde, irili ufaklı birçok riskin meydana gelmesi olası. Bu nedenle en değerli yaşam alanımız olan evlerimizde riskleri güvence altına almak daha fazla önem kazandı” dedi.

Örkün, açıklamasında, Samsun ili özelinde bakıldığında toplam 287.770 konutun sadece yüzde 17’sinin sigortalı olduğunu gözlemlediklerini belirtti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)