Alexa

Samsunlu Balıkçılar Dertli

Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt da Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçıların sorunlarını dinledi.

Samsunlu Balıkçılar Dertli
Karadenizli balıkçılar bu sezon balık bol olduğunu ancak vatandaşın beklenen ilgiyi göstermediğini söyledi.
 
Tezgahlarında birçok balık çeşitlerinin bulunduğunu söyleyen Samsunlu balıkçılar fiyatlarının uygun olmasına rağmen balık satışlarının istenilen düzeye gelmediği belirtti.  

Balık satışlarında bir hareketliliğin olmadığını söyleyen balıkçı esnafı Sezgin Kocaman, “Şu anda işlerimiz çok durgun.
Tezgahlarımıza güzel balık gelmesine rağmen işlerimizde henüz bir hareketlenme olmadı. Önümüzdeki haftalardan itibaren hamsinin çıkması ile birlikte satışlarımızın da artacağını düşünüyoruz” derken, diğer balıkçı Hamza Kılıç ise, palamut satışlarında düşüş olduğunu, önümüzdeki günlerde de hamsinin çıkması ile balıklarda artış olabileceğini ifade etti.

Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt da Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçıların problemlerini dinledi. Kurt , halde satılan balık çeşitleri ve fiyatları hakkında da bilgi aldı.

Bu sene balığın bol olmasından memnun olan esnaf, “Balık bu sezon normal bollukta, fiyatlar daha da düşecektir. Bu sene umutluyuz. Beklenen balık geldi diyebiliriz. Vatandaşlarımız bu bolluktan yararlansın. Balıkçılığın çalışma şartları zor olduğu için, çalışacak elaman bulamıyoruz. İşsizlik yok diyorlar ama iş seçiyorlar. Bu işler hem emek isteyen, hem de katma değeri yüksek işler”  diye konuştu.

Milletvekili Hasan Basri Kurt ise Karadeniz kıyısında bulunan yerlerin en büyük geçim kaynaklarından birinin balıkçılık olduğunu belirterek, “Bol bereketli bir sezon geçirmenizi temenni ediyorum. Kazasız belasız, güzel, mutlu, bol ve bereketli bir av sezonu geçirmenizi tüm kalbimle yüce Rabbimden niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Tezgahlardaki balık fiyatlarının kilosu ise şöyle: Mezgit 15-20 TL, hamsi 7-10 TL, istavrit 10-15 TL, barbun 15-20 TL, kalkan 50-80 TL, çinekop 15-20 TL, levrek 25-30 TL, zargana balığı 15-20 TL ve palamut tanesi 7 TL.

 

Kaynak: İHA

YORUM EKLE