Alexa

Samsunspor Tarihi (Samsunspor Ne Zaman Kuruldu?)

Samsunspor ne zaman kuruldu? Samsunspor hakkında bildikleriniz. .Samsunspor tarihi ve tüm detaylar.

Samsunspor Tarihi (Samsunspor Ne Zaman Kuruldu?)

Samsunspor tarihi hakkında bilmedikleriniz. Samsunspor'un tarihi nedir? Samsunspor ne zaman kuruldu? Mustafa Kemal Atatürk Samsunspor'u ne zaman ziyaret etti?

Samsunspor 1927 tarihinde kuruldu. 30 Haziran 1965'de profesyonel liglere ilk adımını attı. Samsunspor, Samsun ilinin en başarılı takımıdır. Samsunspor, tarihinde 23 hafta boyunca Süper Lig zirvesinde yer aldı.

Samsunspor, takımlar arasında Süper Lig'de en uzun süre lider kalan 7. takımdır. Ayrıca Samsunspor, Süper Lig tarihinde en fazla puan toplayan 10. takım ve 1. Lig'in en çok şampiyon olan takımı olmuştur. Kulübün Şubat 2017 itibarıyla ₺45 milyon borcu vardır.

Samsunspor'un tarihi Nedir?

Samsun'da futbolun geçmişi 1909 yılında kurulan Tenvir-i Efkâr Gençler Kulübü'ne kadar uzanıyor.

Samsun'un ilk futbol kulübü olma özelliğini taşıyan Tenvir-i Efkâr Gençler Kulübü' Samsun Limanı başkanının önderliğinde kuruldu. Daha sonra Balkan Savaşlarının çıkmasıyla birlikte faaliyetlerine son verdi. 1912 yılında darül muallim ve sultani öğrencileri nezdinde kulüp niteliği taşımayan ama rakipleriyle karşılaşacak nitelikte bir takım oluşturuldu. Bu çok fazla uzun ömürlü olmadı ve 1919 yılında Samsun tarihinin ikinci kulübü olan Samsun İdman Yurdu kuruldu.

Tahir Usta önderliğinde kurulan kulübün renkleri sarı-kırmızı oldu.1921 yılında ise Samsun İdman Yurdu'nun dışında ikinci bir futbol kulübü kuruldu. Bu kulübün adı Alyıldız İdman Ocağı oldu. Kurucusu ve ilk başkanı Gıyas Bey'di. Sarı ve lacivert renkleri benimsedi. 1924 yılında Mustafa Kemal, Samsun'a ikinci gelişinde ziyaret etti. 1923 yılında kurulan Zaferi Millî İdman Derneği, Samsun'un üçüncü faal futbol kulübü oldu. Kırmızı-beyaz renkli bu kulübün ilk başkanı İsmail Hamami Bey'di. Bir müddet sonra Bafra Kızılırmak - Çarşamba Yeşilırmak kulüpleri kuruldu. Böylece kulüpler arasındaki ilk resmî karşılaşmalar oynanmaya başlandı.

Samsunspor ne zaman Kuruldusamsunspor tarihi

1926 yılında Zaferi Millî İdman Derneği tüzüğünde ve adında değişikliklere gidildi. Adı, Türkocağı Spor Şubesi oldu. Ertesi yıl Türkocağı Spor Şubesi ve Alyıldız İdman Ocağı birleşti. Nuri Bey'in başkanlığında Samsunspor Kulübü kuruldu. Bu birleşmeden sonra, Bafra Kızılırmak - Cumhuriyet Kızılırmak kulüpleri’de birleşti ve Bafra Gençlerbirliği adını aldı.

Siyah-beyaz renklerle mücadele veren Samsunspor; 1929-30 sezonunda kapatıldı. İdarî teknik kadro ve futbolcuları yeni kurulan Halkspor'a geçirildi. Bir sene sonra kapatılan Samsunspor yeniden açıldı.

1932 yılında Samsunspor ismini tescil ettirdi. Samssamsunspor tarihiun İdman Yurdu, Halkspor, Tütün Fabrikasıspor ve Demirspor ile birlikte mıntıkayı oluşturdu. 1937 yılında, Samsunspor ve Demirspor birleşerek Samsunspor - Demirspor Birliğini ortaya çıkardı. Çeşitli imkânsızlıklar nedeniyle kulüp bir süre faaliyetlerine ara verdi. 16 Kasım 1950 tarihinde Osman Gündüz Başkanlığında yeniden faaliyete geçirildi.

1965 yılında Samsun'da bulunan beş amatör mahalli lig takımı, 19 Mayıs, Fener Gençlik, Akınspor, Samsun Galatasaray Gençlik kulüpleri Samsunspor'a katıldı. Zamanın Ticaret Bankası vekili Kadri Ersan'ın kulüp başkanlığında kırmızı-beyaz renkleri benimsendi. Samsunspor artık resmen Türkiye 2. Futbol Ligi'nde boy göstermeye başladı.

Samsunspor'u oluşturan kulüplerin birleştiği tarih olan 1927 tarihi kulübün esas kuruluş yılı olmasına rağmen resmî kuruluş tarihi 30 Haziran 1965 olarak kabul edildi. Bu kulübün başvurusu, 19 Temmuz 1965 tarihinde onaylanmıştır. Tescil fişindeki bilgilere göre; futbol, basketbol, voleybol, atletizm, güreş, masa tenisi ve boks şubeleri bulunmaktaydı.

KAPSAMHABER

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2018, 01:44
YORUM EKLE