TÜBİTAK Proje Yarışmasına Samsun - İlkadım Damgası

TÜBİTAK liseler arası proje yarışması gerçekleştirildi. Yapılan değerlendirmeler sonucu, Samsun - İlkadım İlçesi’nde okuyan öğrenciler, 5 birincilik, 1 ikincilik, 1 üçüncülük elde etti.

Samsun 07.04.2021, 19:21 07.04.2021, 22:27
TÜBİTAK Proje Yarışmasına Samsun - İlkadım Damgası

Samsun'da İlkadım İlçesi, TÜBİTAK liseler arası proje yarışmasında büyük başarı kaydetti. Değerlendirme, bu yıl COVID-19 salgını sebebiyle, proje sahibi öğrenciler ile jürilerin çevrimiçi ortamda bir araya gelmesi ile yapıldı.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'nca düzenlenen ve bu sene 52’incisi gerçekleştirilen TÜBİTAK liseler arası proje yarışması gerçekleştirildi. Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında gerçekleştirillen yarışma değerlendirilmesi, COVID-19 salgını sebebiyle, proje sahibi öğrenciler ve jürilerin çevrimiçi ortamda bir araya gelmesi ile yapıldı. Değerlendirmeler sonucu, İlkadım İlçesi’nde okuyan öğrenciler, 5 birincilik, 1 ikincilik, 1 üçüncülük elde ederek TÜBİTAK 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Samsun Bölge Finaline imzalarını attılar.

BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR!

İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı çeşitli okulların 115 proje ile başvurduğu yarışmada bölge finaline kalan 25 projenin ardından, TÜBİTAK Samsun Bölge Finalinde 5 birincilik, 1 ikincilik, 1 üçüncülük elde etmenin gururunu yaşadıklarını söyledi. Akmeşe, “Bizlere bu gururu yaşatan öğrencilerimize; bu güzel tabloda büyük emekleri olan danışman öğretmenlerimize teşekkür ediyorum’ dedi.

İbrahim Akmeşe, Yarışma sonunda verilen ödüllerin bu sürecin “amacı” değil, gençleri bilimsel çalışma yapmaya motive eden bir araç olarak gördüklerini belirterek, “En önemli ödül, hiç şüphesiz öğrenci ve danışman öğretmenlerimizin proje sürecinde elde etmiş oldukları kazanımlardır. Türkiye finaline katılmaya hak kazanan öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.

TÜBİTAK 52. Liselerarası proje yarışması sonucu:

  • Samsun Bilim ve Sanat Merkezi NANOAS adlı proje ile bölge finalinde üçüncülük,
  • İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi, Yerli ve Yabancı Yapım Çizgi Filmlerde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği adlı proje ile bölge finalinde ikincilik,
  • Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Sosyal Medyadaki Filtreli görüntülerin Liseli Gençlerin Beden Algısı Üzerine Etkisi adlı proje ile bölge finalinde birinci,
  • Samsun Final Akademi Fen Lisesi Yenilenebilir Enerji Kaynağı olarak Çay Artığı adlı proje ile bölge finalinde birinci,
  • Samsun Bilim ve Sanat Merkezi 19 Mayıs Karadeniz Fuarı adlı proje ile bölge finalinde birinci
  • İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi Teknolojik Tasarım alanında Yapay Göz adlı proje ile bölge finalinde birinci
  • Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Söz Sanatlarının, Tanpınar'ın İmgeleri Perspektifinde, Web2.0 Araçları adlı proje ile bölge finalinde birinci oldular ve finalist olarak Türkiye finalinde İlkadım ilçesini temsil edecekler.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442