Tufan Akcagöz: Samsun Büyükşehir Kanunsuzluk Yapıyor!

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, vatandaşa verdiği cevapta, ilgili yönetmeliğin 5.maddesini görmezden geldiğini söyledi.

Samsun 10.09.2017, 13:21 10.09.2017, 13:36
Tufan Akcagöz: Samsun Büyükşehir Kanunsuzluk Yapıyor!

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Samsun'da yaşayan 65 yaş üzeri vatandaşlardan, taşıtlardan ücretsiz yararlanmaları gerekirken bu imkanın sağlanmadığı yönünde yoğun şikayet aldıklarını söyledi. 04.03.2014 tarih ve 28931 sayı ile yayınlanan ücretiz veya indirimli seyahat kartları yönetmeliğinin hükümlerinin bu anlamda açık olduğunu dile getiren Tufan Akcagöz, " Bahsedilen yönetmelik, 65 yaş üzeri vatandaşın ücretsiz seyahat etme hakkını düzenliyor. Ancak, buna rağmen, Samsun ilçe otobüslerinin bu konuda keyfi davranması ve Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin de duyarsız kalması, kanuna aykırı bir durum ortaya çıkarmıştır. Vatandaşa tanınan bu hak, Büyükşehir Belediyesi tarafından ortadan kaldırılamaz. Yasal düzenleme ne ise, kural da odur. Hukuk devletinde, keyfi uygulamalara yer yoktur." dedi.

"65 yaş ve üzerine tanınan bu hak, lütuf olarak görülmemelidir."

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın, vatandaşa verdiği cevapta, ilgili yönetmeliğin 5.maddesini görmezden geldiğini söyleyen Tufan Akcagöz, " Düzenleme açık olmasına rağmen, vatandaşın aleyhine yorumlanıyor. Yönetmeliğin 5. maddesi açık. Bu konuda, yönetmeliğin sahibi sayılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın harekete geçmesi gerekiyor. Samsun'da, hukuka uymayan bir Belediye var. Vatandaş, şehir içi ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanması gerekirken, bu haktan mahrum bırakılıyor. Samsun ve ilçelerinin ulaşımı, Büyükşehir Yasası geçtikten sonra tek merkezden idare ediliyor, o da Samsun Büyükşehir Belediyesi'dir. Dolayısıyla, ilçe belediye otobüsleri de bu kapsamdadır. İlçelerden gelen otobüslerin üzerinde, Samsun Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsü yazması bundandır. Şayet bu durum, otobüs sahiplerine ekonomik bir zarar doğuruyorsa, bunun suçlusu da vatandaş değildir. Otobüs sahipleri de, başka sübvanse tedbirlerle zarar etmekten kurtulabilir. Bu nedenle, Samsun halkını, bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. 65 yaş ve üzerine tanınan bu hak, lütuf olarak görülmemelidir. Bu yasal düzenleme, sosyal devlet olmanın gereğidir. Samsun Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara vermiş olduğu yazılı cevapta, 4736 sayılı kanuna göre bunun olamayacağını belirtse de, aksine 4736 sayılı kanunun Ek Fıkra: 12/7/2013 6495/88 md. açıkça, Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların şehir işi ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanacağını belirtmiştir. Makam aracı zengini olan ülkemizde, 65 yaş üzeri vatandaşların temel ihtiyacı olan ulaşım hizmetini alırken mağdur edilmesi, kabul edilemez. " diye ifade etti.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)