Türk Eğitim Sen İl Başkan Yardımcısı İrfan Ay İstifa Etti

Türk Eğitim Sen Samsun 1 Nolu şube Başkanı Levent Kuruoğlu, Türk Eğitim Sen kongresine giderken saldırıya uğraması Türk Eğitim Sen yöneticileri ve bir çok üyenin istifasına neden oldu.

Samsun 17.11.2021, 22:29
Türk Eğitim Sen İl Başkan Yardımcısı İrfan Ay İstifa Etti

Türk Eğitim Sen Samsun 1 Nolu şubenin 7. Olağan kongresine gidermen Türk Eğitim Sen İl Başkanı Levent Kuruoğlu'nun saldırıya uğraması büyük yankılanmalara neden oldu. Başkan Kuruoğlu'nun istifasının ardından Türk Eğitim Sen İl Başkan Yardımcısı İrfan Ay, görevinden ve sendika üyüliğinden istifa ettiğini açıkladı. İrfan Ay açıklamasında; "Sadece kendi belirledikleri kişilerin yönetici olmasını isteyenler ve böyle bir yönetim anlayışını kabul ederek sendika yöneticisi olmaya çalışanlar hayatları boyunca yaptıklarının kara lekesini taşıyacaklardır." dedi.

Türk Eğitim Sen İl Başkan Yardımcısı İrfan Ay'ın yazılı basın açıklaması şöyle:

Türk Eğitim Sen Samsun 1 Nolu şubenin 7. Olağan kongresi öncesinde seçilecek şube başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin dizayn edilme çabaları, şubemizin üyeleri arasında gerginliğe sebep olmuştur. Baskıların artması üzerine 13 Kasım 2021 tarihinde, Samsun 1 Nolu Şubenin 137 şube delegesinin 100’ü kongreye gelmeme kararını yönetime bildirmiş ve kongrenin bir hafta sonraya bırakılması düşünülmüştür.

Şube yönetimlerini dizayn ettiklerinde üyeyi de kontrol altına alacaklarını düşünenler yanıldıklarını er veya geç anlayacaklardır.

Ancak 14 Kasım günü kanunen seçimlerin yapılması ya da ertelenmesi için yeterli delege sayısının olup olmadığının seçim kurulu ve yöneticilerle tespiti gerekmektedir. Bu nedenle kongrenin yapılacağı İlkadım 23 Nisan Ortaokulu’na Şube Başkanımız Levent Kuruoğlu ile gittiğimizde çok büyük kısmı üyemiz olmayan çok sayıda kişinin linç etmeye yönelik saldırısına maruz kaldık. Şiddet olaylarına rağmen kongre salonuna girerek, resmi işlemleri başlattık. Seçim Kurulu bizim dışımızda salona hiçbir delegenin gelmediğinin tespitini yaparak kongreyi 21 Kasım 2021 tarihine ertelemiştir. Sadece kendi belirledikleri kişilerin yönetici olmasını isteyenler ve böyle bir yönetim anlayışını kabul ederek sendika yöneticisi olmaya çalışanlar hayatları boyunca yaptıklarının kara lekesini taşıyacaklardır. Şube yönetimlerini dizayn ettiklerinde üyeyi de kontrol altına alacaklarını düşünenler yanıldıklarını er veya geç anlayacaklardır.

İSTİFA EDİYORUM!

Çalışanların sosyal ve ekonomik sorunları hakkında eleştiri yapıyormuş gibi davranıp sadece, kafiyeli hamaset cümleleriyle yetinmek, Türk Eğitim Sen’i, başta üyeleri olmak üzere tüm eğitim çalışanlarına onurlu ve saygın bir yaşam düzeyi sağlamak amacından uzaklaştırmaktadır. Sendikal anlayışımızda ortaya çıkan kırılmalar, demokratik yollarla seçimlerin yapılamaması ve yaşananlar karşısında sendika genel merkezimizin sessizliği sebebiyle Türk Eğitim Sen Samsun 1 Nolu Şube Başkan Yardımcılığından ve Türk Eğitim Sen üyeliğinden istifa ediyorum. “Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş.”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)