Tüyap Karadeniz 6. Kitap Fuarı'nda Buruk Açılış

Bölgenin kültürel yaşamına önemli katkılar sağladığı iddia edilen Karadeniz Kitap Fuarı’na yerel kitap yazarları ve şairleri için neden yer açılmadı? Bugün açılışı yapılan Karadeniz Kitap Fuarında protokolde yazarlar derneği neden yoktu?

Samsun 15.02.2020, 20:26 15.02.2020, 22:32
Tüyap Karadeniz 6. Kitap Fuarı'nda Buruk Açılış

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile bugün Samsun'da açılışı yapılan Karadeniz 6. Kitap Fuarı’nda gözler Samsun'un kitap yazarlarını ve şairlerini aradı.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Üniversitesi ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile hazırlanan Karadeniz 6. Kitap Fuarı, 15 Şubat 2020 Cumartesi günü TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak tarafından açıldı. Düzenlenen resmi açılış törenine Samsun Milletvekili Sayın Bedri Yaşar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Süleyman Hızır, Türkiye Yayıncılar Birliği İkinci Başkanı Sayın Koray Seçkin, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Sayın Gökalp Gökdemir ve TÜYAP Kültür Fuarları Kurumsal İletişim Müdürü Sayın Cemran Öder konuşmalarıyla katıldı.

Tüyap tarafından yapılan açıklamada, "Bölgenin kültürel yaşamına önemli katkılar sağlayan Karadeniz Kitap Fuarı’na bu yıl 250 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılmaktadır. Dokuz gün boyunca düzenlenecek panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinliklerinden oluşan 70 kültür etkinliği ve imza günlerinde yazarlar okurlarıyla buluşma fırsatı yakalayacaktır." ifadeleri kullanılırken yine gözler Samsun Yazarlar Derneğini aradı.

Karadeniz 6. Kitap Fuarı’nda, aralarında Ahmet Ümit, Canan Tan, Şükrü Erbaş, Latife Tekin, Cemil Kavukçu, Enver Aysever, Oya Baydar, Ayşe Tolga, Altay Öktem, Yavuz Dizdar, Akın Birdal, Füsun Çetinel, Ahmet Şimşirgil, Sara Şahinkanat, Özel Oytun Türkoğlu, Murat Tavlı, Sinem Sal, Cihan Demirci, Kemal Hamamcıoğlu, Hale Caneroğlu, Aret Vartanyan, Çiğdem Sezer, Kutlukhan Perker, Mete Yarar, İlkin Başar Özal, Hikmet Anıl Öztekin’in de bulunduğu pek çok değerli yazar, şair ve bilim insanı okurlarıyla buluşurken Diğer bir çok Kültür Bakanlığı Samsunlu Halk Şairleri ve yazarları nerede olduğu sorgulandı.

Şair ve yazar Oktay Zerrin, " Bu yıl maalesef gerek Samsun Yazarlar  Derneği gerekse de Samsunlu Sanatçılar Derneği " ( SASAD ) ve yine bazı Samsunlu derneklere stand verilmedi ve bu  büyük yanlışlık Samsunlu şair ve yazarlara sahip çıkılmaması anlamında çok büyük bir hata oldu bence." ifadelerini kullanarak, "Samsun'un onca dinamikleri, işadamları, Valilik, Belediye, Ticaret Sanayi Odası ( TSO )  Millî Eğitim il ve ilçe Müdürlükleri ve daha onca sayısız dernek ve resmî kurumları varken; çok sayıda Samsunlu şair ve yazarın; 15 Şubat 2020 Cumartesigünü başlayan TÜYAP 6. Kitap Fuarı' nda dışarda  bırakılmaları çok ilginç ve çok yanlış bir durum." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)