Ulaştırma Memur Sen Başkanı İsmail Pehlivan’ dan önemli açıklama!

Ulaştırma Memur Sen Şube Başkanı İsmail Pehlivan, önemli açıklamalarda bulundu.

Samsun 11.03.2021, 14:20 11.03.2021, 14:31
Ulaştırma Memur Sen Başkanı İsmail Pehlivan’ dan önemli açıklama!

Başkan Pehlivan yaptığı açıklamada; “2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında yer alan, Demiryollarının yeniden yapılandırılması sürecine ilişkin kamuoyuna açıklanmadan yapılan birtakım çalışmalar üzerine Ulaştırma Memur-Sen Genel Merkezi, Başkanlar Kurulunu Ankara’ya olağanüstü toplantıya çağırarak, Şube Başkanlarıyla istişare süreci başlattı. Yapılan toplantı ve istişareler neticesinde bir deklarasyon ve acil eylem planı belirlendi. Toplantıda yapılandırma sürecine ilişkin çalışmaların şeffaf ve açık biçimde yürütülmesi gerektiğine de vurgu yapıldı.”dedi.

Başkan İsmail Pehlivan açıklamasının devamında Ulaştırma Memur-Sen Başkanlar Kurulu toplantısında alınan deklarasyon kararlarını basınla paylaştı.

1- Demiryolu yeniden yapılandırma sürecinin Sendikalar ve STK’larla istişare edilmeden yürütülmesi; personel üzerinde ciddi rahatsızlığa, tedirginliğe ve kurumda iş barışının bozulmasına sebep olmuştur.

2- Yapılandırma süreci; Sendikalar, Sivil Toplum Örgütleri ve tüm Sosyal paydaşların katkıları ve önerileri alınarak gerçekleştirilmelidir.

3- Demiryollarının gelişimine ve güçlenmesine katkı sunacak, ortak akılla ve istişareyle yürütülecek bir çalışmayı destekleyeceğimizi ifade ederiz.

4- 399 sayılı KHK’ya tabi çalışan personelin bu kapsamda çalışmaya devam etmesi, iş güvencesinin, statü hukukunun, memurluk rejiminin korunması, personelin kazanılmış haklarından taviz verilmemesi kırmızı çizgimizdir.

5- Hiçbir personel iş sözleşmesi imzalamaya, havuza gitmeye veya isteği dışında yer değişikliğine zorlanmamalıdır.

6- 399’a tabi personel çalıştıran ve ciddi karlar elde eden KİT’ler mevcuttur. (TEİAŞ, Eti Maden, DHMİ vb.) 399’a tabi personel istihdamı; rekabetçi politikalara, kar elde etmeye, çağa ayak uydurmaya ve yeniden yapılandırmaya engel değildir.

7- Demiryolu yeniden yapılandırma sürecine ilişkin taslak, sendikamızla en kısa sürede paylaşılmalıdır. Bu sürece ilişkin görüşlerimizi belirten teknik ve detaylı bir rapor Sendikamızca hazırlanmakta olup, en kısa sürede ilgili makamlara iletilecektir.

8- Demiryolu yeniden yapılandırma süreci Sendikamız tarafından yakından takip edilecek ve bu konuda tüm Sivil Toplum Kuruluşlarıyla birlikte hareket edilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)