Uydu ve Dron Sistemleri Aracılığı ile Tarımsal Su Kullanımı Projesi

İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan Fikir Atölyesinde yapılan çalışmalar ilk önemli meyvesini verdi.

Samsun 20.10.2020, 12:20
Uydu ve Dron Sistemleri Aracılığı ile Tarımsal Su Kullanımı Projesi

İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü fikir atölyesi uydu ve dron sistemleri aracılığı ile tarımsal su kullanımının kalitesinin arttırılması isimli proje kabul edildi.

Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar (KA202) projesi 2020 göre sonuclarina ülke genelinde kabul edilen 30 proje içerisinde uydu ve dron sistemleri aracılığı ile tarımsal su kullanımının kalitesinin arttırılması isimli projenin kabul edilmesiyle ilgili yapılan açıklamada şu şekilde.

"Toplam 148.952,00 Euro bütçeye sahip olan projemizde, ülkemizde uzaktan algılama sistemleri aracılığı  ile tarımsal su kullanımının kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir. Ülkemizden 19 Mayıs Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü İspanya'dan AGENCIA ESTATAL CONSEJO SUPERIOR DE INVESTIGACIONES CIENTÍFICAS, Çek Cumhuriyeti'nden Ceska Zemedelska Unıverzıta V Praze ve Sırbıstan'dan Unıverzıtet U Novom Sadu proje ortaklarımızdır. 4 üniversite,1 genel müdürlük ve 1 araştırma enstitüsünden oluşan ortaklık yapısı,proje kapsamında bir mobil aplikasyon hazırlayacaktır. Bu aplikasyonu ücretsiz indiren çiftçiler uydu ve dron sistemlerinden elde edilen görüntüleri mobil aplikasyon yükleyerek arazisinin sulama durumunu (az sulama,fazla sulama vb.durumları hakkında bilgi alabilecegi gibi arazisinde yer alan ürünün ilac ihtiyacını,hastalık durumunu öğreneceği gibi 2 ay öncesinden rekolte de öğrenebilecektir."

FİKİR ATÖLYESİ

Samsun Maarif Hareketi kapsamında İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan fikir atölyesi birbirinden farklı alanlarda uzman personeli bünyesinde barındırdığına dikkat çekiler açıklamada, Atölyenin temel amacının ilçe genelinde faaliyet gösteren okulların ve kurumların mevcut olan kapasitelerini arttırmak olduğu belirtildi.

İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim AKMEŞE yaptığı açıklamada kurmuş oldukları fikir atölyesinin okullarda görev yapan öğretmenlerin ve öğrencilerin ihtiyaçlarını çağın gereklerine uygun yöntemlerle cevaplandırmak olduğunu ifade etti. Ayrıca ilçe genelinde eğitimin kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalarında aktif bir şekilde devam ettiğini belirten Akmeşe, şu anda arttırılmış gerçeklik temelli mesleki eğitim ile ilgili bir projeyi hazırlayarak müracaat ettiklerini 2 ay içerisinde de bununla ilgili güzel sonuçlar alacaklarını düşündüğünü belirtti.

Yorumlar (0)