Vali Dağlı'dan Ulusal Kanser Haftası Mesajı

Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif DAĞLI Ulusal Kanser Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.

Samsun 02.04.2021, 12:37 02.04.2021, 12:42
Vali Dağlı'dan Ulusal Kanser Haftası Mesajı

Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif DAĞLI Ulusal Kanser Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda şunları söyledi:

Halkımızın kanser hastalığı konusunda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve farkındalık kazanması çalışmalarının artırılması amacıyla ülkemizde her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında “Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri düzenlenmektedir.

Günümüzün en ciddi sağlık sorunlarından birisi olan kanserde, vatandaşlarımızın bilinçli olması hastalıkla mücadelede öne çıkan ilk adımdır. Hastalığın belli bir kısmının önlenebilir olması, yapılacak taramalar ile erken teşhis imkânlarının bulunması ve tedavi olanaklarının yıllar içinde gelişmesi kanserle mücadelede bizi güçlü hale getirmektedir.

Pek çok kanser türünün erkenden tespit edilebilmesi için; Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Mobil kanser tarama araçlarında;

40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir meme kanseri taraması,

30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması,

50-70 yaş arası kadın ve erkeklere 2 yılda bir kalınbağırsak kanseri taraması ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Kişilerin sağlık bilincinin geliştirilmesi yönünde gösterilecek her türlü çaba, hastalıkların önlenerek sağlıklı bir toplum oluşturulmasında önemli katkıları olacaktır. Başta sigara ve alkol olmak üzere kansere neden olan alışkanlıklardan uzak durmak, dengeli beslenmek ve spor yapmak kanserden korunmak için yapmamız gerekenler arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Bu düşüncelerle, Ulusal Kanser Haftası’nın vatandaşlarımızın kanser konusunda bilinçlenmesine vesile olmasını temenni ediyor, kanser hastalarımıza moral ve acil şifalar diliyorum.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)