Alexa

Vali Kaymak; Bizler görmesek de duvarların arkasında bir hayat var

Samsun Valisi Osman Kaymak, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen ‘Ürün ve El Sanatları Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi. Kaymak, ”Bizler görmesek de duvarların arkasında bir hayat var." dedi.

Vali Kaymak; Bizler görmesek de duvarların arkasında bir hayat var

Samsun Valisi Osman Kaymak, Cumhureyet meydanı'nda dün açılışı gerçekleştiren ‘Ürün ve El Sanatları Fuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Ceza İnfaz Kurumları ile tutukevlerinde yürütülen eğitim ve iyileştirme faaliyetleri kapsamında işyurtlarında hükümlü ve tutuklular tarafından üretilen ürünlerin tanıtımı ve satışının yapılacağı ‘Ürün ve El Sanatları Fuarı’nın açılışında konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak; Adalet Bakanlığımızın işyurtları programı çok anlamlı. Bu programlar neticesinde insanı ;cezalandırmak yok, hayata kazandırmanın önemi var. Biz de 25 yıllık kaymakamlık ve 4 yıllık valilik hayatımızda şunu tecrübe ettik ki; İşsiz ve güçsüz insanlar suça karışıyor. İnsanın bir işi, bir mesleği varsa suçtan uzak duruyor. Cezaevine düşmüş insanların daha sonra burada edindikleri mesleklerini dışarda icra etmeleri ve onların suçtan uzak kalmaları çok önemlidir." dedi.

Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Bilal Uçar bu törende yaptığı konuşmada; ”Bizler görmesek de duvarların arkasında bir hayat var. Devlet suç işleyen birinin cezasını mutlaka verir ve infaz eder. O insanlarda bizim insanımız. İşyurtları Kurumumuz; amacına uygun bir şekilde ceza evine düşen suçluları ıslah ederek topluma faydalı bireyler haline getiren önemli bir merkez haline geldi. Bizler önceden cezaevlerine düşen insanların kibrit çöpünden gemi yaparak zaman geçirdiğini biliyorduk. Ama bu fuarı gezenler buradaki ürünlerin mahkûmlar tarafından üretildiklerini görünce ne kadar büyük bir işin başarıldığını görecekler. Ben buradan adalet sistemimizde cezaevinden çıkan insanların toplum içerisine karıştığında korkulan değil toplumda aranan bir eleman olması konusunda büyük bir işi başardığımızı söylemek istiyorum. İşyurtlarında meslek sahibi olan insanlar toplumdaki ara eleman ihtiyacına da katkı sağlıyor.” dedi.

Osman Kaymak yaptığı konuşmasında, “Değerli misafirler, ‘Ürün ve El Sanatları Fuarı’na hoş geldiniz. Biz öncelikle Cumhuriyet Başsavcımız nezdinde Adalet Bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu ‘Ürün ve El Sanatları Fuarı’nı burada açmakla Samsun’a değer verdiklerini görüyoruz. Gerçekten Samsun Karadeniz’in amiral gemisidir. Karadeniz’in en büyük illerinden birisi ve Karadeniz’in ticaret merkezlerinden birisidir. Onun içinde fuarların geleceği açısından Samsun’u seçmek doğru bir tercihtir. Biz bu yönüyle Bakanlık yetkililerine çok teşekkür ediyoruz. Ben buradan tüm Samsunlulara çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen bu fuar açık kaldığı sürece ‘Ürün ve El Sanatları Fuarı’nı ziyaret ediniz. Bu fuarda çok emek, çok kaliteli ve ucuz ürünler var.

Adalet Bakanlığımızın işyurtları programı çok anlamlı. Bu programlar neticesinde insanı cezalandırmak yok, hayata kazandırmanın önemi var. Biz de 25 yıllık kaymakamlık ve 4 yıllık valilik hayatımızda şunu tecrübe ettik ki; İşsiz ve güçsüz insanlar suça karışıyor. İnsanın bir işi, bir mesleği varsa suçtan uzak duruyor. Cezaevine düşmüş insanların daha sonra burada edindikleri mesleklerini dışarda icra etmeleri ve onların suçtan uzak kalmaları çok önemlidir.

Bizde buradan iş insanlarına çağrıda bulunuyoruz. Cezaevinden çıkmış, cezasını çekmiş insanlara suçlu gözüyle bakmayın. Lütfen; Onları hayata kazandırın. Yeni bir suçun işlenmesini önleyin diyoruz. Ben fuarda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Fuarın ilimize, bölgemize ve bakanlığımıza hayırlı olması dileklerimle hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

59 farklı ceza infaz kurumunda bulunan hükümlü ve tutuklular tarafından üretilen 28 Haziran-04 Temmuz 2018 tarihleri arasında açık kalacak olan ‘Ürün ve El Sanatları Fuarı’nın açılış törenine ayrıca, Samsun Milletvekilleri Fuat Köktaş, Erhan Usta, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Vezirköprü Kaymakamı Yunus Emre Altuner, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutan V. Sg. Alb. Tayfun Paşaoğlu, Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Daire Başkanı Murat Atan, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KAPSAMHABER

YORUM EKLE