Vali Kaymak; Çocuklar Bizim Geleceğimizin Teminatıdır

Samsun Valisi Kaymak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Samsun Maarif Hareketi kapsamında Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen 2018-2019 eğitim öğretim yılı eğitimde fark edilenler 'Maarifin yıldızları' ödül törenine katıldı. 

Samsun 27.06.2019, 13:02 27.06.2019, 19:36
Vali Kaymak; Çocuklar Bizim Geleceğimizin Teminatıdır

Samsun Maarif Hareketi kapsamında Büyükşehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen 2018-2019 eğitim öğretim yılı eğitimde fark edilenler 'Maarifin yıldızları' ödül törenine katılan Samsun Valisi Kaymak, Maarif hareketinden dolayı gurur duyduğunu söyledi.

 İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen yaptığı açılış konuşmasında, “Çocuklarımızın ezberci değil sorgulayan, düşünen, çağın problemlerini anlayan ve problemlere ilişkin çözüm becerilerini geliştiren nesiller yetiştirmek zorundayız. Bizzat Sayın Valimizin emir ve talimatları ile ilimizde ‘Tasarım Beceri Atölyeleri’ kurma noktasında bir seferberlik ilan ediyoruz. Acil eylem planı olarak bu yaz 100 okulumuza ‘Tasarım Beceri Atölyeleri’ kurma noktasında seferberlik etmiş durumundayız. Bu duyarlılığı ve destekleri için Sayın Valimize huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum." dedi.

Çocuklarımız okullarda sadece akademik bilgi almayacağını aynı zamanda beceri kazanacaklarını dile getiren Esen, "Bizim ilimizde örgün eğitim yapan 1073 okulumuz var. Bunlardan 805 okulumuz yıldız olma derecesinde projeler yapmıştır. 805 okulumuzdan yapılan incelemeler neticesinde 461 projemiz izlenmeye ve değerlendirmeye layık görülmüştür. Ben bu anlamda projelere katkı sunan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak, “'Eğitim bizim için en temel önceliğimizdir. Çocuklar bizim geleceğimizin teminatıdır. Bütün gayretimiz çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmeleri aileleri ve ülkemiz için çok önemlidir. Maarif Hareketi gerçekten otuz yıllık bürokrasi hayatımda eğitim, bende her zaman en önemli parçası olmuştur. En büyük uğraşlarımızdan birisi çocuklarımızın geleceğini en iyi şekilde hazırlamak ve onları gerçekten vatana millete ve ailesine bir birey olarak hayata atılmalarını sağlamaktır."

Samsun’da uygulanan Maarif Hareketinin anlamlı olduğunu dile getiren Kaymak, "faydalı, kapsamlı ve her övgüye değer bir harekettir. Aslında her şeyin başı sevgidir. Çocuklarımızı mutlu kılmamız gerekiyor. Çocuklar okulunu, öğretmenini sevdiğinde her şey çözülüyor. Maarif Hareketinin özünde bu yatmaktadır. Arkadaşlar, Maarif Hareketi kapsamında çocuklarımıza okulu sevdirdiğimizde çocuk her türlü etkinliğe katılıyor. Ben Maarif Hareketinden dolayı gurur duyuyorum." dedi.

Mücadeleyi seven gençler yetiştirmek durumunda olduklarını anlatan Vali Kaymak; "O anlamda Maarif Hareketi çocuklarımıza hayata tutunmayı öğretiyor. Bana göre Maarif Hareketi gelişerek Türkiye’ye yayılmalıdır. Sizler çok güzel işler yapıyorsunuz. Ben sizlerle gurur duyuyorum. Bu projeye katılan emek veren başta Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere herkese çok teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” dedi.  

Daha sonra Vezirköprü İlçe Milli eğitim Müdürü Ahmet Demircan ve Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Hüseyin Günel 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı münasebetiyle ağaç oyma tekniği ile hazırlanan tabloyu Valimiz Sayın Osman Kaymak’a takdim etti. Programın sonunda müzik dinletisi sunuldu.

'Maarifin yıldızları' ödül törenine ayrıca, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Milli eğitim Müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve öğrenciler katıldı.

Yorumlar (0)