Vali Kaymak; Kenevir’in Vezirköprü’de Üretilmesi Bir Milattır

Samsun Valisi Osman Kaymak, kenevir tohumu ve lif veriminde en kaliteli ürünün yetiştirildiği ve Türkiye’de pilot yer seçilen Vezirköprü-Narlısaray Mahallesi’nde vatandaşlar ile birlikte bilgilendirme toplantısına katılarak ilk hasadı gerçekleştirdi.     

Samsun 20.09.2019, 21:02
Vali Kaymak; Kenevir’in Vezirköprü’de Üretilmesi Bir Milattır

Vezirköprü de kurumların ve vatandaşların katılımıyla kenevir tohumu ve lif veriminde en kaliteli ürünün yetiştirildiği ve Türkiye’de pilot yer seçilen Vezirköprü-Narlısaray Mahallesi’nde bilgilendirme toplantısına katılarak ilk hasadı gerçekleştiren Samsun Valisi Osman Kaymak, burada yaptığı konuşmada, Samsun toprakları bu iş için en uygun yer olduğunu ancak işleme konusunda sıkıntı olduğunu, Samsun ilinden ve yabancı firmalardan çok sayıda talep geldiğini ve görüşmeler yapıldığına dikkat çekti.

Selim Aytaç: 12 ilinde de kenevir tarımına başlandı.

Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Bayram Ay programın açılışında kenevirle ilgili verdiği bilginin ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Selim Aytaç, “2019 yılında Türkiye genelinde kenevir çok büyük yankı buldu. Sadece Samsun’da değil Türkiye’nin diğer 12 ilinde de kenevir tarımına başlandı. Kayseri, Malatya, Kütahya, İzmir, Antalya gibi illerde de kenevir tarımı yapılmakta. Kenevir endüstriyel olarak işlenmesi gereken bir ürün. İşlendikçe katma değeri artan bir ürün." dedi.

Sanayi sektörünün kurulmasını sağlayacağız

Nakliye masraflarından dolayı İşleme tesislerinin de üretim yerlerine yakın olması lazım geldiğini belirten Selim Aytaç, "Kenevire sadece parasal değer vermememiz de gerekiyor. Kenevir aynı zamanda toprağı da temizliyor. Toprakta yabancı otlarla mücadele ediyor ve bir sonraki sezona temiz bir tarla bırakıyor. Tarım sistemi içerisinde ilaç kullanmadan temiz bir tarla bırakır çiftçilere. Bir çiftçiden ‘Ben tarlamı temizlemek için ara sıra tarlama kenevir ekiyorum’ ifadesini duydum. İnşallah yakın zamanda Vezirköprü civarına kenevirin işlenmesi için sanayi sektörünün kurulmasını sağlayacağız.” şeklinde kaydetti.

Samsun Valisi Osman Kaymak; Hükümetimiz çok ciddi çalışmalar yapıyor

Kenevirin ve tohumun Vezirköprü’de üretilip, işlenmesi gerektiğinin altını ifade eden Samsun Valisi Osman Kaymak, “Geçen yıl burada 4 çiftçi kenevir üretimi yaparken, bu sene 20 çiftçi, 460 dekar alanda üretim yapıyor. Üretim gittikçe de artacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasının ardından kenevir, Türkiye gündemine girdi ve Vezirköprü Narlısaray Mahallemiz merkez olarak kabul edildi. Bu bir milattır. Sıkıntı, ürettiklerimizi nasıl değerlendireceğiz konusundaydı. O konuda da hükümetimiz çok ciddi çalışmalar yapıyor. Sürekli araştırma ve geliştirme çalışmaları devam ediyor." dedi. 

Pek çok devlet kenevirden yıllardır büyük gelir elde ettiğine işaret eden Vali Kaymak, "Ama biz maalesef uyuşturucu nedeniyle yıllardır kenevir üretimini yasaklamışız. Bu çok kıymetli kenevirden yeterli anlamda yararlanamamışız. Türkiye artık bunları aşacak. Bütün tedbirleriyle, mevzuata ve kurallara uyarak kenevirden de en yüksek şekilde nasıl yararlanacağımızın arayışı içerisinde olacağız.” dedi.

Samsun toprakları bu iş için en uygun yer.

İstenildiği kadar bunu üretebileceğini Samsun toprakların bu iş için en uygun yer olduğunu belirterek şunları ifade etti: "Bunu üretmek kolay, işleme konusunda sıkıntı var. İşleme konusunda da devletimiz, her yönden arayış yapıyor. İlimize de çok sayıda firmadan talep geldi. Yabancı firmalarla da görüşmeler yapılıyor. Biz de bu ürünün burada üretilirken, burada işlenmesini istiyoruz. Hassasiyetimiz budur. Buradan tırlara yüklenip de başka şehirlerde işlenmesin. Burada üretilen ürünler, bu bölgede işlensin istiyoruz. Çalışmalarımız bu doğrultuda devam ediyor. Kenevirin her parçası çok kıymetli. Tescilli tohum konusu da çok önemli. Dışarıdan gelen tohumlara dikkat edin. Tohumunuzu bozmayın. Bu anlamda bize güvenin. Biraz sabredin, önümüzdeki günler çok daha güzel olacak. Üretim miktarı daha çok artacak ve daha fazla para kazanacaksınız ama biraz sabır gerekiyor.” diye konuştu.

Türkiye’de de hızlı şekilde tohum ihtiyacı ortaya çıkacak.

Yapılan çalışmalar ve yeni tesislerden sonra üretiminin 2023 yılında çok olacağını belirten Osman Kaymak, “Şu anda endüstri kurulursa elimizde yeterli kadar ürün yok. Ürünü çok ürettiğimiz zaman da endüstri hazır değil. İnşallah bu işin endüstri alanları da düzgün şekilde kurulacak. Türkiye’de de hızlı şekilde tohum ihtiyacı ortaya çıkacak. Bunu düşünerek, elimizde şu an 500 kilo kadar tohum var. 2023 yılına kadar bu tohumlar 150 tona ulaşacak." ifadelerini kullanarak, Şu anda 460 dekar alanda yapılan üretimin 60 bin dekar alana çıkacağını, 2023’te ise 60 bin dekarda 150 ton tohum elde edecek kapasiteye ulaşacağını ifade etti. 

Samsun Valisi Osman Kaymak açıklamasını şöyle sürdürdü: O güne kadar da fabrikalar oluşacak. Güzel günler bizim için. Bu, Türkiye ve Samsun için çok önemli bir alan. Biz de bu çalışmaların içinde bulunduğumuz için kendimizi mutlu hissediyoruz. İnşallah başarılı oluruz.” 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)