Vali Kaymak, 'Samsun'da süper bulaştırıcı" ve "Ses Kayıtları"na Yalanlama

"Samsun'da süper bulaştırıcı Var” ifadeleri ortalığı karıştırdı. Samsun ve Araştırma Hastanesi ile ilgili ses kayıtları ise sosyal medyada bilgi kirliliğine yol açtı. Konuyla ilgili Samsun Valisi Osman Kaymak, bu paylaşımların ve haberlerin yalan olduğunu, gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Samsun 28.03.2020, 18:57
Vali Kaymak, 'Samsun'da süper bulaştırıcı" ve "Ses Kayıtları"na Yalanlama

Samsun Valisi Osman Kaymak, "Samsun'da süper bulaştırıcı Var” ifadelerini yalanladı. Samsun ve Araştırma Hastanesi ile ilgili ses kayıtları ise sosyal medyada bilgi kirliliğine yol açtı. Konuyla ilgili Samsun Valisi Osman Kaymak, bu paylaşımların ve haberlerin yalan olduğunu, gerçeği yansıtmadığını belirtti.

"Samsunda süper bulaştırıcı Var” ifadeleri ortalığı ayağa kaldırdı.Samsun ve Araştırma Hastanesi ile ilgili ses kayıtları ise sosyal medyada bilgi kirliliğine yol açtı. Konuyla ilgili Samsun Valisi Osman Kaymak, bu paylaşımların ve haberlerin yalan olduğunu, gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Sosyal Medyada ve bazı haber sitelerinde 'Samsun'da süper bulaştırıcı var' başlıklı haber doğru olmadığını Samsun ilinde böyle bir durumun yaşanmadığına dikkat çeken Samsun Valisi Osman Kaymak, “Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde lütfen, resmi kurumlar tarafından yapılmayan açıklamalara itibar etmeyelim.” İfadelerini kullandı.

Osman Kaymak; Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi'nde insanların öldüğü belirtilen ses kaydınıda yalanlayarak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hakkında Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili ses kayıtlarının doğru olmadığını ifade ederek, sosyal medyada Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili tamamen gerçek dışı bir ses kaydı bulunduğunu belirtti.

Bu kaydı yayanlar hakkında adli tahkikat başlatıldığını bildiren Vali Kaymak, şunları kaydetti: "Lütfen bu tür haberlere itibar etmeyiz. Algı ve provokasyon amacıyla gerçek dışı görüntü ve ses dosyalarını sahte hesaplar üzerinden yaymak suretiyle kamuoyunu endişeye düşürmeye, toplumu korku ve paniğe sevk etmeye çalışan, kişi ya da kurumları toplum nezdinde hedef gösteren hesap sahipleri hakkında işlem başlatılmıştır." dedi.

CNN Türk programına konuk olan Prof. Dr. Mustafa Çetiner; ‘Samsun’da süper bulaştırıcı var” açıklamasının ardından. Samsun Sağlık İl Müdürlüğü açıklamada bulunarak “Samsun’da süper bulaştırıcı” olduğunu yalanladı.

Samsun sağlık il Müdürlüğü son yaptığı basın açıklamasında ise; “Sosyal Medyada ve bazı haber sitelerinde yayınlanan 'Samsun'da süper bulaştırıcı var' başlıklı haber doğru değildir. İlimizde böyle bir durum yaşanmamıştır. Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde lütfen, resmi kurumlar tarafından yapılmayan açıklamalara itibar etmeyelim.” İfadelerini kullandı.

 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)