Vali Kaymak; Suriyeli ve Iraklı Mülteci Vatandaşlardan Beklentimiz Şudur

Samsun Valisi Osman Kaymak, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği ve Samsun Valiliği bünyesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atakum Grand Amisos Otel’de düzenlenen  ‘Düş Bahçesi’ projesinin tanıtım ve iftar yemeği programına katıldı.

Samsun 12.06.2018, 00:33 12.06.2018, 01:01
Vali Kaymak; Suriyeli ve Iraklı Mülteci Vatandaşlardan Beklentimiz Şudur

Samsun Valisi Osman Kaymak, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği ve Samsun Valiliği bünyesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atakum Grand Amisos Otel’de düzenlenen  ‘Düş Bahçesi’ projesinin tanıtım ve iftar yemeği programına katıldı.

Vali Kaymak burada yaptığı konuşmasında, “Biliyorsunuz ülkemizde 4-5 milyon arasında, ilimizde ise 30 bin civarında mülteci vatandaş barınmaktadır. Türk hükümeti bu yönüyle dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumundadır. Biz Türk Milleti olarak misafirlerimizin ihtiyaçlarını karşılarken bunu kültürümüzden aldığımız eğitimle yapıyoruz ve bundan dolayı da mutluyuz. Türkiye olarak Irak’ta ve Suriye’de olan savaştan sonra ülkemize sığınmak zorunda olan vatandaşları misafir etmek durumundaydık. Bu gün burada ‘Düş Bahçesi’ adlı projenin tanıtım toplantısında olmaktan mutluluk duyuyoruz. Samsun’da yaklaşık 30 bin civarında mülteci barınmaktadır. Bu 30 bin mültecinin yaklaşık 8 bin civarında öğrencisi okullarımızda eğitim görmektedir. Evlerinden, ocaklarından ayrılarak ülkemize sığınmış ve ilimize gelmiş olan bu mültecilerin burada yaşaması da onlar için çok zor bir durum."dedi. 

"Samsunlular arasında çok ciddi bir sorun ve asayiş olayına rastlamadık. "

Öncelikle mültecilerin bizim misafirlerimiz olduğunu ifade eden Kaymak, "Mülteciler evlerinden ve ailelerinden ayrı olarak burada yaşıyorlar. Onlarla empati yaparak misafirperverliğimizi göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu zor şartlarda yaşamlarını sürdürürken onların da Türk toplumuyla, Samsunlularla uyum içerisinde yaşamalarını çok önemsiyoruz. Aslında uyum konusunda da en temel en önemli ihtiyaç dil meselesi. Öncelikle çocukların ve büyüklerin Türkçeyi öğrenmelerini çok önemsiyoruz. Ben bu güzel ilimizde Samsun Valisi olarak bir yıldır görev yapıyorum. Bu süreç içerisinde mülteci vatandaşlarla Samsunlular arasında çok ciddi bir sorun ve asayiş olayına rastlamadık. Samsun’da mülteciler ve Samsunlular huzur içerisinde yaşamaktalar. Bundan dolayı ben Samsunlulara çok teşekkür ediyorum. Suriyeli ve Iraklı mülteci vatandaşlardan da beklentimiz şudur. Öncelikle Türkçeyi öğrensinler ve bu toplumun geleneklerini, göreneklerini ve kültürlerini de öğrenmeye çalışsınlar. Birbirimizi tanıdıkça sorunlar azalacak ve birbirimizi daha çok seveceğiz. Biraz önce sevgili yavrularımızın seslendirdiği şarkıları dinledik. Onlara mülteci demeseydiniz ben onların Türk çocukları olduğunu zannedecektim. Gerçekten çok güzel söylediler. Tam Türk gibi söylediler. Çocuklarımızı tebrik ediyorum." şeklinde konuştu.

"Düş Bahçesi’ projesi bizim işimizi kolaylaştıracak."

Bütün kurumlarımızla birlikte mültecilerin hayatlarını daha iyi şekilde yaşamaları, sıkıntılarının giderilmesi ve kendi toplumumuza sorun olmamaları konusunda yoğun çalışmalar içerisinde olduklarını ifade eden Osman Kaymak, "Bu çalışmalar sürdürülürken bu ‘Düş Bahçesi’ projesi bizim işimizi kolaylaştıracak. Bu sayede sosyal entegrasyon sağlanmış olacak. Göçmen vatandaşlarımızın geçimlerini daha rahat sağlamaları için onların çalışmalarını da önemsiyoruz. Bu anlamda İş Kur Müdürlüğümüz onların Türkiye’de yapabileceği işler konusunda çalışmalar sürdürmektedir. Öğretmen, doktor,  mühendis gibi meslek sahiplerinin bu mesleklerini Türkiye’de yapabilmeleri için de biz Ankara’daki yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ramazan ayı içerisindeyiz, bu vesileyle bütün Samsunluların ve mültecilerin Ramazanlarını tebrik ediyorum. Allah tuttuğumuz oruçlarımızı kabul etsin. Bu projenin mültecilere ve Samsunlulara hayırlar getirmesini diliyorum. Bu projeye katkı veren herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah dünyada savaşlar bitsin, barış ve kardeşlik içerisinde dünya bir huzur dünyasına dönüşsün diyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”diye konuştu.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)