Alexa

Vali Osman Kaymak'tan, İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma mesajı

Samsun Valisi Osman Kaymak, İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıldönümünü kutladı.

Vali Osman Kaymak'tan, İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma mesajı

SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK’IN ‘MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA VE İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ’ MESAJI ŞÖYLE:

Devletimizin ve Milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıldönümünü kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Milli Marşlar, milletlerin birliğini sağlayan ve yaşatan temel öğelerdendir; İstiklal Marşı, Türk Milletinin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, Türk Milletini ortak düşünce ve değerler düzleminde buluşturan eşsiz bir eserdir.

İstiklâl Marşımızın büyük şairi Mehmet Akif ERSOY, İstiklâl Savaşında milletimizin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu bu şiirinde çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu nedenle İstiklâl Marşımız tarihimizi, milli karakterimizi, milli mücadelenin heyecanını ve duygularını içinde taşıyan, edebiyatımızın seçkin bir örneği olarak kabul edilmektedir.  İstiklal Marşı bu tarihi şahlanışın, onur ve gurur mücadelesinin parlak bir anıtıdır.

İçinde yaşadığı toplumun değerlerini çok iyi bilen Mehmet Akif ERSOY, İstiklal Marşı'yla milletimizin duygu ve düşüncelerine en iyi şekilde tercüman olmuştur.

Başta, ATATÜRK ve Mehmet Akif ERSOY olmak üzere, bu mücadeleyi veren herkesi yâd ediyoruz. Onlar istiklâl mücadelesiyle aslında aziz milletimizin istikbalini de inşa ettiler ve bugün yaşadığımız hayat, sahip olduğumuz her değer onların mücadelesinden izler taşıyor. Bize ve genç nesillerimize düşen en temel vazife de bu mücadeleyi daima diri tutmaktır.

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY'u Anma Günü'nde İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabulünün 97. yıl dönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü, İstiklal Marşımızın ŞairiMehmet Akif ERSOY'u, bütün İstiklal kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 11:35
YORUM EKLE