Yasemin Şengör'den Çarşamba’da Öğretmene Şiddette Tepki!

Samsun Çarşamba ilçesi Atatürk Ortaokulu’ nda bir beden eğitimi öğretmeninin, öğrencilerinin gözü önünde öğrenci yakınları tarafından darp edilmesi tepki çekti.

Samsun 25.11.2022, 19:24
Yasemin Şengör'den Çarşamba’da Öğretmene Şiddette Tepki!

Çarşamba Atatürk Ortaokulu’ nda bir beden eğitimi öğretmeninin, öğrencilerinin gözü önünde öğrenci yakınları tarafından darp edilmesi tepklere neden oldu.

Konuyla ilgili olarak Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası (Eğitim Gücü Sen) Samsun/Çarşamba İlçe Temsilcisi Yasemin Şengör, öğrenci yakınları tarafından darbedilen öğretmene ve tüm eğitim camiasına geçmiş olsun dileklerini ileterek,: darp edilen öğretmenin sağlık durumunun iyi olmasının sevindirici olduğunu, öğretmene yönelik bu tarz şiddet olaylarının artmasının endişe verici olduğunu kaydetti.

Öğretmene dönük şiddet caydırıcı hale gelsin

Toplumun hiçbir kesiminde şiddetin kabul edilebilir gerekçesi olmadığını, mesleğini icra etmeye çalışan öğretmenlere yönelik şiddet karşısında da eğitim camiasının birlik olması gerektiğini vurgulayan Yasemin Şengör, toplumun bu konularda sesini çıkarması gerektiğini belirtti. Öğretmene dönük şiddetin  yasal düzenlemelerle caydırıcı hale getirilmesini; bunun yanı sıra toplum ruh sağlığının iyileştirilmesi üzerine de çalışmalar yapılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Şengör,  “Toplum genelinde giderek yaygınlaşan şiddet olaylarını önlemenin yolu okullarda şiddetle mücadeleden geçer. Geleceğimizi şekillendiren eğitimcilerimize yönelik şiddeti engelleyemezsek toplumun hiç bir kesiminde şiddeti engelleyemeyiz. Öğretmenlerimizin can güvenliğini tehdit eden dinamikler değerlendirilerek, öğretmene dönük şiddetle toplum ve hukuk düzleminde, etkili politikalarla mücadele edilmelidir” dedi.

Eğitimcilerimiz yalnız değildir

Öğretmenlerin can güvenliklerinin tehdit altında olmasının çalışma motivasyonlarını olumsuz etkilediğini ve camianın artan ekonomik baskılarında etkisiyle ciddi bir tükenmişlik yaşamaya başladığını gözlemlediklerini sözlerine ekleyen Şengör, Eğitim Gücü Sendikası olarak eğitim camiasına hizmet etmenin tek gayeleri olduğunun altını çizdi ve öğretmenimize, ailesine ve tüm eğitim camiasına geçmiş olsun dileklerini yineleyerek öğretmenimizin istemesi halinde hukuki destek de sağlayacaklarını dile getirdi. “Eğitimcilerimiz yalnız değildir , her daim yanlarındayız ve böyle üzücü olayların bir daha yaşanmaması tek gayemiz” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)