Alexa

Yıldıray Çınar Samsun'un Markasıdır...

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Yıldıray Çınar anı evini ziyaret ederek, "Herkes Yıldıray Çınar kadar şanslı olmayabilir." dedi.

Yıldıray Çınar Samsun'un Markasıdır...
banner327

Başkan Av.Tufan Akcagöz, Yıldıray Çınar anı evini ziyaret etti. Ünlü halk müziği sanatçısı Yıldıray Çınar'ın hatırasını yaşatmak üzere yeğeni Metin Erten tarafından tefriş edilen "ANI EVİ"nde, ünlü sanatçıya ait çok sayıda eşya, plak, ödüller ve sanatçının başrol oynadığı filmlerinin afişleri bulunuyor.

Anı evinin, Türk müziğine dair bir kültürel değer olduğunu ve yakın döneme ait çok önemli bir sanatsal bilgi hazinesi olduğuna dikkat çeken Tufan Akcagöz, "Herkes Yıldıray Çınar kadar şanslı olmayabilir. Sizin gibi bir yeğeni var. Onun hatırasını yaşatıyorsunuz. Hatırasını yaşatmakla kalmıyor, Türk sanat tarihine de katkı sunmuş oluyorsunuz. Yıldıray Çınar, Türkiye'ye mal olmuş bir Samsun değeridir. Sadece müzik alanında değil, sinemada da önemli işlere imza attığını biliyoruz. Bu altın plaklar, aldığı ödüller, hep bu başarının işareti. Şimdi bize düşen görev, Yıldıray Çınar'ın müziğini ve sanatını gelecek kuşaklara aktarmaktır. 1960'lı yıllarda TRT sanatçılığı ile başlayan zorlu serüveni ve halk nezdinde sempati ile kurulan gönül bağını iyi okumak gerekir. Bugün Samsun'da, Yıldıray Çınar adına her yıl müzik ödülü verilmesi ve bunun alt yapısı olarak her yıl bir müzik yarışması düzenlemek çok mu zor? Hem, gençlere müziği ve sanatı sevdirmek için bir yoldur. Buradan, Samsun Kültür Müdürlüğü'ne sesleniyorum. " dedi.

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz'e, dayısı Yıldıray Çınar için yazdığı ve anılarını içeren kitabı da armağan eden Metin Erten, " Ziyaretiniz için çok teşekkür ediyorum. Yıldıray Çınar gibi bir müzik adamının hatırasını yaşatmak için elimden geleni yapıyorum. Bir altın plağını da Samsun Kent Müzesi'ne bağışladım. Atatürk, dayımın vazgeçilmezi idi. " dedi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2016, 13:01
YORUM EKLE