Alexa

160 bin muhtar adayı yarışacak...

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Akdeniz, "Türkiye genelindeki 50 bin 286 muhtarlık koltuğuna yaklaşık 160 bin aday var" dedi.

 160 bin muhtar adayı yarışacak...
banner327
 Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu (TMK) Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, "Türkiye genelindeki 50 bin 286 muhtarlık koltuğuna yaklaşık 160 bin aday var. Muhtarların özlük haklarında yapılan iyileştirmeyle muhtarlığa oldukça yoğun ilgi gözlenmekte" dedi.

Akdeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, muhtar sayısının geçmiş dönemlere göre 30 Mart'tan sonra düşeceğine işaret ederek, "Büyükşehir yasasıyla, kapanan beldeler nedeniyle muhtar sayısında 3 bin civarında düşüş yaşanacak" diye konuştu. 

İlk kez muhtar adaylarının sayısında ciddi bir artışın bu seçimlerle yaşandığına dikkati çeken Akdeniz, şöyle devam etti:

"Türkiye genelindeki 50 bin 286 muhtarlık koltuğuna yaklaşık 160 bin aday var. Muhtarların özlük haklarında yapılan iyileştirmeyle muhtarlığa oldukça yoğun ilgi gözlenmekte. Tüm zamanların en yoğun muhtar adayının yarışacağı bir seçimle karşı karşıyayız. Bunu, muhtar ödeneklerinde ve sosyal güvencelerimize sağlanan, kanunlaşan özlük haklarına bağlıyoruz. Dolayısıyla Türkiye genelinde azalarla yaklaşık 548 bin kişi yarışacak. Bu adaylardan da 201 bin 557 kişi aza olarak göreve seçilmiş olacak. Seçilecek muhtarlarımızın 18 bin 201'ini köy muhtarları oluşturuyor."

- Kadın adayların sayısı

Akdeniz, 30 Mart'ta muhtarlık için yarışacak kadın muhtarların sayısında ciddi artışların gözlemlendiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Türkiye genelinde kadın muhtar adaylarının sayısı bir önceki seçime göre ciddi artış gösterdi. Bu seçimler öncesi kadın muhtar adayı sayısında yüzde 100'lere varan artış görülmekte olmuştur. Kadın aday genele oranla yüzde 10 civarında. Mevcut durumda Türkiye genelinde 412 kadın muhtar görev yapıyor. Biz 30 Mart'tan sonra kadın arkadaşlarımızın sayısında ciddi oranda artış olacağı kanaatindeyiz."

Hüseyin Akdeniz, Türkiye'de seçime katılacak muhtar adaylarının yaş ortalamasının 35 ile 45 arasında değiştiğini sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 15:01
YORUM EKLE