2014'ün en dikkat çeken konuşması...

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 2014 yılının en dikkat çeken konuşmasının "Evdekileri sıfırladın mı?" konuşması olduğunu söyledi.

Siyaset 01.01.2015, 17:06 01.01.2015, 17:10
2014'ün en dikkat çeken konuşması...
 CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 2014 yılının en dikkat çeken konuşmasının "Evdekileri sıfırladın mı?" konuşması olduğunu söyledi.

CHP Manisa İl Başkanlığı'nda düzenlediği 2014 yılı değerlendirme toplantısında konuşan Milletvekili Özel, 2015 yılından umutlu olduğunu bildirdi. 2014 yılının acı, keder, yas ve gözyaşı ile geçen bir yıl olduğunu aktaran Özel, yılın olayının Papa, Putin ve Obama’nın aynı gün ismini telaffuz ettiği, 13 Mayıs’ta Soma’da meydana gelen maden faciası olduğunu söyledi. Özel, Soma’nın iş cinayetlerini ve iş kazalarını görünür kıldığını kaydederek, “Türkiye’de her gün dört kişi, iş cinayetlerinden dolayı hayatını kaybediyor. Yılda bin 250 kişi iş cinayetlerinde hayatını kaybederken 2 bin 500 kişi de iş yapamaz hale geldi. Soma’dan sonra ne iş cinayetleri ne de madenci cinayetleri sona ermedi. Soma’dan sonra 61 kişi madenlerde hayatını kaybetti. 2014 yılında bin 870 iş kazasında ölüm var. Manisa’da beş tarım işçisi, farklı zamanlarda hayatını kaybetti. Bu yılı, bin 900’e yakın bir kayıpla kapattık.” dedi.

Özgür Özel, 5 Şubat’ta Van’da karayolları kapalı olduğundan zamanında müdahalenin yapılmaması sebebiyle 1,5 yaşındaki Muharrem’in, babasının sırtındaki çuvalın içinde hayatını kaybetmesinin de yılın insanlık ayıbı olduğunu söyledi. Yılın en acı kaybının, 269 gün boyunca yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan olduğunu belirten Özel, “Berkin Elvan, Türkiye’de yaşanan genç ölümlerin simgesi oldu.” dedi. Yılın yasağını ise hükümetin Twitter’i kapatması olarak gören Özel, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dahi bir hafta boyunca kaçak yollardan girdiğini belirtti. Özel, 14 Mayıs’ta madenciye atılan tekme ve Erdoğan tarafından atılan yumruğu yılın utancı olarak değerlendirerek, bu utancı üzüntüyle karşıladıklarını söyledi.

Özel, Kolin Şirketler Grubu’nun halkla ilişkiler figüranı haline gelen ve Soma’ya termik santral yapımından vazgeçmeyen AKP Manisa Milletvekili Recai Berber’i yılın ayıbı olarak nitelendirdi. Yılın en utandıran fotoğrafına ise AKP’li Muzaffer Yurttaş ve Selçuk Özdağ’ı alan Özel, “Soma raporlarını açıklayan iki vekil masada oturuyor, arkasında ise daire müdürleri yer alıyor. Siyasi açıklamanın yapıldığı bu toplantı, yılın en çok utandıran fotoğrafı olmuştur.” diye konuştu. Yılın kazığını AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi’nin köylülere attığını iddia eden Özel, Tanrıverdi ve AKP’nin Büyükşehir Kanunu'yla bütün köylülere ve beldelere kazık attığını savundu.

Özel, yılın en hayal kırıklığı yaşatan bürokratının Manisa Valisi Erdoğan Bektaş olduğunu söyleyerek, “Yılın bürokratı demek isterdim ama en hayal kırıklığı yaşatan, en başarısız bürokratıdır. Kendisi iletişime kapalı, ulaşılması güç, hep ertesi gün ya da mesaiden sonra dönen birisi. Devlet adamı ağzıyla değil, hükümet ağzıyla konuşuyor. Soma’nın Yırca köyünde zeytin ağacı katliamında, ‘Ben devlet adamıyım, hukuku savunurum.’ diyeceğine, ‘Enerji politikalarımız gereğince zeytin ağaçlarını feda edebiliriz.’ diyor. Sadece Twitter’dan dünyadaki radikal İslamcı örgütlerin faaliyetlerini takdir eden tweetleri retweet edecek kadar devlet adamlığından uzaklaşmış. AKP’li milletvekillerinin tweetlerini retweet etme dışında sosyal medyayı kullanma noktasında kendisine ait bir irade ortaya koymayan, muhalefetle diyaloğa kapalı. Doğrudan bir devlet adamı gibi değil, hükümet adamı gibi görev yapan ve içinde bulunduğumuz süreçte AKP’nin bir devlet partisine dönüşme sürecini güçlendiren bir vali olarak Erdoğan Bektaş’a 2014 yılında hoş geldiniz dedik ama yaptığı işler iyi değildi. 2015’te bunları terketmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)