3 Müjdeli Kanun Teklifi...

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu; TBMM’de girişimcilerimiz, esnaf ve sanatkârlarımız için 3 ayrı Kanun Teklifi verdi.

Siyaset 12.02.2014, 10:07 12.02.2014, 10:19
 3 Müjdeli Kanun Teklifi...

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu; TBMM’de girişimcilerimiz, esnaf ve sanatkârlarımız için 3 ayrı Kanun Teklifi verdi.

Konu hakkında açıklama yapan Tanrıkulu; “Başarısız ekonomi politikaları nedeniyle girişimcimiz, esnaf ve sanatkârımız 11 yıldır zor günler geçirmekte, çoğu zaman satış dahi yapamadan ekmek teknelerini kapatmak zorunda kalmaktadırlar. Bu zorluklarla boğuşan girişimcimizin, esnaf ve sanatkârımızın halen devam etmekte olan sorunlarına ise iktidar adeta sırtını dönmüştür.

Bizler için ticarî hayatımızın vazgeçilmez aktörleri olan girişimci, esnaf ve sanatkârların sorunlarına çare aramak, çözüm sunmak bugüne kadar en kutsal görevimiz olmuştur. TBMM’de vermiş olduğum 3 ayrı Kanun Teklifi ile öteden bu yana gelen samimi yaklaşımımız da bunun bir ispatı niteliğindedir.

TBMM’ye verdiğim Kanun Tekliflerimden birincisi; 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 01 Ocak 2014 tarihinden itibaren riskli işletme sınıfında yer alan berber, kasap, ayakkabı tamircisi, hamam-saunalar, lunaparklar, dişçi vb. gibi iş yerleri, iş güvenliği uzmanı, hekim ve yardımcı sağlık personeli çalıştırmak zorunda bırakılmıştır. Oysa bugün devlete ödemek zorunda kaldığı vergi, harç, prim vb. gibi ödemelerini dahi binbir güçlükle kazanmaya çalışan esnaf ve sanatkârımız, iş güvenliği uzmanı, doktor gibi çok büyük külfet getirecek yükü kaldıramayacak durumdadır. Bu yüzden vermiş olduğumuz Kanun Teklifi ile; iş güvenliği uzmanı, doktor ve yardımcı sağlık personeli çalıştırma zorunluluğunu, bu kesimin şartlarını düzenleyene kadar 2023 yılına ertelenmesini istedik.

İkinci Kanun Teklifimizin kapsamı da; 25 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6111 Sayılı Kanun ile vergi, elektrik, su ve trafik borçları ile Sosyal Güvenlik Primi borçlarının yeniden yapılandırılması kapsamında taksitlerini zamanında ödeyemeyen veya hiç müracaat edememiş girişimci, esnaf ve sanatkârımıza yöneliktir. Kanun Teklifimizle 6111 Sayılı Kanun kapsamında taksitlerini ödeyemediği için kanun kapsamı dışında kalan mükellefler tekrar müracaat etmeleri halinde söz konusu Kanun’dan yararlanabilecek, maddî durumu elvermediği için yapılandırmaya müracaat edemeyenler ise hiçbir ceza ödemeden 6111 Sayılı Kanun hükümlerinden yararlanabileceklerdir.

Üçüncü Kanun Teklifimiz ise belediyelerin almış olduğu yüksek reklam, harç, işgaliye ve vergilerin düşürülmesine yöneliktir. 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 95’inci maddesine göre belediyelerin ekonomik ve sosyal gelişme durumlarına göre 5 sınıfa ayrılması gerekirken, iktidar sadece nüfus bakımından belediyeleri 5 gruba ayırmıştır. Ancak bu gruplandırma hakkaniyetli olmamış esnaf ve sanatkârımızı mağdur etmiştir. Bazı belediyeler halen Bakanlar Kurulu’nun belirlediği en yüksek rakamları tahsil etmektedirler.

Ticari hayata bakılmadan, yıllık cirolar göz önünde bulundurulmadan belediyeler tarafından alınan yüksek bedeller, Kanun teklifimiz ile neredeyse yarı yarıya düşmüş olacaktır. Bu Kanun Teklifimiz ile belediyelerin yeniden gruplandırılmasını; ancak bu sefer ticari hayatın, yıllık ciroların gözetilmesini istiyoruz. Belediyelerin sınıflandırılması konusunda Ticaret Odaları ile Esnaf ve Sanatkâr Odalarının da görüşünün alınmasını öngörüyoruz.

Esnaf ve sanatkârımızı büyük mağduriyetten kurtaracak, 2007 yılında TBMM’ye verdiğimiz “Perakende Ticaret, Alışveriş Merkezleri ve Büyük Mağazalar İle Esnaf ve Sanatkârlık Hizmetlerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Teklifi”ni 7 yıldır TBMM’de yasalaşmasını engelleyen mevcut iktidar şimdi bir samimiyet sınavında olacaktır.

Eğer girişimcimiz, esnaf ve sanatkârımız iktidar tarafından gerçek anlamda düşünülüyorsa, vermiş olduğumuz başta “Perakende Ticaret, Alışveriş Merkezleri ve Büyük Mağazalar İle Esnaf ve Sanatkârlık Hizmetlerinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Teklifi” olmak üzere, bu hafta verdiğimiz 3 kanun teklifinin biran önce yasalaşması için destek vermesi gerekmektedir.

Esnaf ve Sanatkârlarımız içinde bulunduğu güçlük ve zorlukları Milliyetçi Hareket Partisi olarak takip ediyor ve çözümü için TBMM’de çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diyerek, ticari hayatın dengelerinin bozulmak üzere olduğunu belirtmiştir.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P