Ak Parti'de 120 Milletvekiline Devam Kararı

AK Parti’de, milletvekili adaylarına yönelik çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Ak Parti komisyonunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da mevcut milletvekillerinden yeniden listeye girecek isimlerle ilgili ayrı hazırlık yapıyor. 

Siyaset 13.05.2018, 13:33 13.05.2018, 13:53
Ak Parti'de 120 Milletvekiline Devam Kararı

24 Haziran seçimlerinden sonra Meclis’te çoğunluğu elde etmek için milletvekili adayları ile ilgili bugüne kadarki en hassas çalışmasını yürüten AK Parti yönetimi çalışmalarına hız verdi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da mevcut 316 AK Parti milletvekili üzerinde tek tek çalışma yaptığı ve 120 civarındaki milletvekili ile ilgili kararını verdiği ifade edildi.

AK Parti’ye başvuran 7 bin 340 aday adayı ile tek tek yapılan mülakatlar dün itibarıyla son buldu.  AK Parti yönetimi, Meclis’te de yüzde 50+1’in yakalanması için, mülakatlar sırasında milletvekilli aday adayları ile ilgili her türlü kriteri masaya yatırdı. 

Edinilen bilgilere göre özellikle ‘teşkilatla problemi olan, genel merkez yönetimi ve seçim bölgesindeki yerel yöneticilerle istişare içinde olmayan, hakkında akçeli işlerle ilgili iddialar bulunan, FETÖ ile ilgili bazı iddianamelerde ismi geçen ve vatandaşın tepkisini çeken uygulamalar içine giren’ isimler elemeye tabi tutuluyor.

Genel Merkez bünyesindeki 14 ayrı komisyonun hazırlayacağı raporlar, İngiltere dönüşünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne gelecek. Elemeye tabi tutulduktan sonra üst komisyonunda değerlendirilecek aday adayları ile ilgili karar toplantıları ise önümüzdeki hafta ortası başlayacak. 

Erdoğan’ın başkanlığındaki üst komisyonun 16 Mayıs Çarşamba gününden itibaren AK Parti Genel Merkezinde yapması planlanan toplantılar için 8’inci katta âdeta ‘Kozmik oda’ kuralları uygulanacak. Aday listeleri belirlenip YSK’ya verilene kadar, bu kata giriş-çıkışlar sınırlandırılacak. 

MİLLETVEKİLLERİ BÜYÜK ORANDA DEĞİŞECEK

Erdoğan’ın da mevcut milletvekillerinden yeniden listeye girecek isimlerle ilgili ayrı hazırlık yaptığı belirtildi. Erdoğan’ın, 316 AK Parti milletvekilli üzerinde tek tek çalıştığı ve 120 civarındaki milletvekilinin yeniden listeye alınması ile ilgili kararını verdiği belirtildi. AK Parti kulislerinde, mevcut milletvekillerinin büyük oranda değişime uğrayacağı öteden beri konuşuluyordu. Bunun en önemli gerekçesi, Erdoğan’ın Meclis çoğunluğunu elde etmesi için en ideal listeyi hazırlamak istemesine dayandırılıyor. 

Erdoğan’ın, AK Parti’de 3 dönem kuralına takılan 20’nin üzerinde milletvekiline yönelik ayrı bir çalışma yaptırdığı, seçim bölgelerindeki dengelerden kaynaklı bazı isimler için 3 dönem kuralının esnetileceği belirtiliyor.

Ak Parti kaynaklarına göre, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin başarılı olabilmesi için, Cumhurbaşkanlığıyla uyumlu çalışacak meclis çoğunluğuna hayati derecede ihtiyaç duyuluyor. Siyasetin gönüllük olduğu, Türkiye’yi daha iyi bir duruma getirmek için siyaset yapıldığı ifade edililor. 

Yorumlar (0)