Ak Parti'de Yenilik Hareketi

Ak Parti'de "değişim" tartışmaları devam ediyor. Ak Parti yönetimi ve kabinede köklü değişimler bekleniyor. Ak Parti il-ilçe teşkilatlarında da değişim yaparak baştan aşağı teşkilatlarını yenilemeyi planlıyor.

Siyaset 07.07.2019, 10:31 07.07.2019, 12:14
Ak Parti'de Yenilik Hareketi

Yerel seçimlerden sonra Ak Parti'de bşlayan değişim tartışmalarında sona gelindi. Ak Parti kısa zaman içerisinde bu değişimi gerçekleştireceği iddia ediliyor.

23 Haziran İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin kaybedilmesi ardından yoğun bir tempoyla çalışmalara başlayan Ak Parti, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yenileme Hareketi" kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. AK Parti’de başlayan değerlendirme toplantılarında sona gelindiği ve kısa zamanda teşkilatlarda da değişimin olacağı konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MYK toplantısında: “Önümüzdeki süreçte bazı tasarruflarımız olacak, alacağımız kararlara herkesin saygı duymasını bekliyorum” şeklinde konuşarak bir mesaj vermişti zaten.

Erdoğan’ın, olağanüstü kongreyi toplayarak MKYK’da da büyük değişiklikler yapabileceği konuşulurken partili milletvekilleriyle görüşülmesinin ardından ilk değişimin İstanbul il yönetimi ile başlatılarak, kabeni, meclis grubu yönetimi, parti yönetimi ile devam edeceği iddia ediliyor.

Ak Parti teşkilatları ile ilgili önümüzdeki günlerde köklü değişikliğe gidilirken yeni bir partinin kurulmasıyla birlikte Türkiye'de siyasetin nasıl bir hal alacağı da merak ediliyor.

AK Parti’nin İstanbul'da ki oylarının düşmesiyle birlikte Partinin, tabandan tavana bütün noktalarında bir etkileşimin meydana geldiği bu menfi etkinin yok edilerek yeni bir hamle ile Ak Parti'nin yeniden güç kazanması için yapılan değerlendirme ve çalışmaların sona geldiği belirtiliyor. Bu arada Ak Parti ve MHP arasında ilişkiler her ne kadar irdelense de bu noktada iki partinin süreçte nasıl bir politika izleyeceği bilinmiyor.

23 Haziran İstanbul seçimlerinin ardından Ak Parti ve MHP arasında ittifakın değerlendirilmesinde Ak Partili yazarlar ve üst kademedeki Ak Partili siyasiler tarafından da ucu açık cümleler kurularak "sistemin gözden geçirilmesi" ve Ak Parti ve MHP arasındaki köprülerin yıkılabileceğinden bahsediliyor. Bunun bir "FİTNE" hareketi olduğu da yine parti kurmayları tarafından konuşuluyor ve açıklamalar yapılıyor.

Sistem tartışması 23 Haziran seçiminden sonra yoğunlaşmaya, Millet İttifakı bloğunun dillendirmesiyle daha sesli tartışılmaya başlandı.

Star yazarı Hüzeyin Gülerce köşesinde "Sistem tartışması" ile ilgili düşüncelerini dile getirerek bundan sonra ki sürecte atılacak adımları sıralıyor:

İlk adım, “Erdoğan AK Parti Genel Başkanlığından ayrılsın, partisiz Cumhurbaşkanı olsun.

İkinci adım, AK Parti’nin içinde, CHP-İP-HDP-SP bloğunun değirmenine su taşıyacak bir parti kurulması.

Bir yandan 4’lü koro, “Erdoğan partisinden ayrılsın”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hedef alınacak, erken seçim zorlanacak.

Erdoğan ve AK Parti’yi yıpratma üzerinden sistem tartışması yürütülecek. MHP ile AK Parti arasına fitne sokmak için ikinci bir cephe açılacak.

Gülerce şöyle devam ediyor: Bize göre Cumhur İttifakı, AK Parti ve MHP’nin bir siyasal birlikteliği değildir. Cumhur İttifakı, 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi sonrasında milletimizin ana gövdesinin gönül beraberliğidir. Bu ittifakta partiler üstü, siyaset üstü bir mefkûre, dava birliği vardır. Cumhur İttifakı, milletimizin çıkış yoludur. Türkiye’nin yarınlarıdır, istikbalimizdir. Bu yolda sistemin adı da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’dir.

Milletimizin kararlılığından rahatsızlık duyanlar sistem tartışması açmak istiyor. AK Parti ile MHP arasına nifak sokmaya çalışıyorlar.

23 Haziran seçimi sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli şöyle dedi:

"Türk milleti ertelenmesi ve ötelenmesi imkânsız olan ağır meselelerinin hallini ve hafifletilmesini sabırla beklemektedir. Bilinmelidir ki Cumhur İttifakı kutlu varlığını güçlü bir şekilde muhafaza ve müdafaa edecektir. Hiç kimse Cumhur İttifakı üzerinde spekülasyona tevessül etmemelidir. Kaldı ki Türkiye’nin artan iç ve dış sorunlarına karşı Yenikapı ruhuyla hareket edeceğimiz tartışmasız bir gerçektir."

kapsamhaber/kurtraca

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)