Ak Parti'den Kritik YSK Başvurusu

Ak Parti Kritik YSK Başvurusunda bulunarak, 31 Mart seçimleri nedeniyle haklarında suç duyurusunda bulunulan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürlerin 23 Haziran'da görevlendirilmemesi istendi.

Siyaset 03.06.2019, 18:34
Ak Parti'den Kritik YSK Başvurusu

AK Parti Yüksek Seçim Kurulu'na kritik bir başvuruda bulunarak 31 Mart seçimleri nedeniyle haklarında suç duyurusunda bulunulan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürlerin 23 Haziran'da görevlendirilmemesi istendi.

Dilekçede, 31 mart seçimleri nedeniyle haksız ithamlarla karşılaştıkları ve soruşturma geçirdikleri belirtildi. 23 Haziran tekrar seçimlerinde kendilerinin görevlendirilmesinin doğru olmadığı ifade edildi. Tekrar seçim için yeni ilçe seçim kurulu başkan ve ilçe seçim kurulu personeli görevlendirmesi yapılması gerektiğini vurguladı.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, YSK bu başvuruya ilginç bir yanıt verdi. İlçe seçim kurulu görevlilerinin kanunla belirlendiğini belirten YSK, "Bu aşamada yapılacak bir işlem yok" dedi. Bu karar tartışmaları beraberinde getirdi. Çünkü; YSK İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini “sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olmayan isimler arasından görevlendirilmesi” nedeniyle iptaline karar vermişti. Bu görevlendirmeleri yapan merciler ise İstanbul’da bulunan ilçe seçim kurullarıydı. Bu mahalde tartışmalar büyüdü.

AK Parti’den önemli bir hamle geldi. AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel, YSK’ya bir başvuru gerçekleştirdi. Dilekçede; soruşturma geçiren ilçe seçim müdürleri ile ilçe seçim kurulu başkanlarının geçici olarak görevlerinden alınmaları istendi. Bu isimlerin yerine yeni atama yapılması istendi. Seçim müdürleri ve personellerinin yerine YSK tarafından, kanunen en kıdemli hakimlerin olduğu ilçe seçim kurulu başkanlarının değiştirilmesi için de Hakimler ve Savcılar Kurulu’na başvurulması talep edildi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)