banner434

Ak Parti İl Başkanı Aksu'dan CHP İl Başkanı Türkel'e 'Suriyelilere Satış' Cevabı

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel'in Suriyelilerle ilgili açıklamalarını eksik bilgi ile yaptığını ve iyi araştırmaya ve  vatandaşlara doğru bilgi vermeye davet etti.

Siyaset 23.04.2022, 01:38
Ak Parti İl Başkanı Aksu'dan CHP İl Başkanı Türkel'e 'Suriyelilere Satış' Cevabı

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel'in açıklamalarını eksik bilgi ile yaptığını ve iyi araştırmaya ve  hemşehrilerimize doğru bilgi vermeye davet etti.

Fatih Türkel'in 'Ne olur Suriyelilere evinizi satmayın' sözlerini değerlendiren AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Tamamen eksik ya da yanlış bilgilendirme ile yapılmış talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyorum. Hem bulunduğum siyasi konum hem de bir vatandaş olarak Fatih Türkel'e ve hemşehrilerimize gerçek ve doğru bilgileri aktarmak görevimiz. Samsun'da, Suriye uyruklu gerçek kişilere gayrimenkul satışı yapılmamıştır. Ayrıca mevzuata göre Suriye uyruklu kişilere gayrimenkul satışı yapılmamaktadır.

Türkel'in Suriye uyruklu vatandaşlara yoğun bir gayrimenkul satışı yapılıyormuş gibi algı oluşturma çabası içerisinde olması şaşırtıcıdır. Türkiye, İslam coğrafyasının lideri konumunda, darda kalanların umudu olan bir ülke. Biz hoşgörünün, misafirperverliğin, yardımlaşmanın ve dayanışmanın olduğu bir medeniyetin mensuplarıyız. Kapımıza geleni geri çevirmeyiz elbette. Ancak yalan yanlış bilgilerle vatandaşlarımızı yanıltmayı doğru bulmuyoruz. Suriyelilerin gönüllü ve onurlu geri dönüşü için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. 500 bine yakın Suriyeli kendi ülkelerine geri döndü. Ayrıca İçişleri Bakanımız da açıkladı. 2,5 milyon kaçak göçmenin ülkeye girişi engellendi. 330 bin kaçak yollarla giriş yaptığı tespit edilen göçmen ise, sınır dışı edildi. Türk vatandaşlığına geçme şartları bellidir ve vatandaşlığa geçen bu kişiler yönünden mülkiyet durumu ise tabii ki daha farklı" 

SURİYELİLERE EVİNİZİ SATMAYIN!

CHP Samsun İl Başkanı Türkel yazılı açıklamasında şunları söylemişti:

"Atatürk'ün hasta yatağında savaşmadan aldığı Hatay ve Kilis bize ders olsun. Göç İdaresi Başkanlığı'nın verilerine göre, Hatay'da yaşayan Suriyelilerin sayısı 433 bine ulaştı. Bu, kentin toplam nüfusunun 25.97'si Suriyelilerin oluşturduğunu bize gösteriyor.  Kilis'te durum daha kötü. 107 bin 458 Suriyeli, kent nüfusunun yüzde 73.69'nu oluşturuyor. Bu oranın Şanlıurfa'da yüzde 20.06,   Gaziantep'te yüzde 21.76, ve Mersin'de yüzde 12.84 olduğunu görüyoruz. Samsun'da ise 10.526 Suriyeli nüfusumuzun yüzde 0.77'sini oluşturuyor. Henüz vaktimiz varken, Adana, Mersin, Kilis gibi olmamak için elimizden geleni tüm Samsunlular olarak yapmalıyız. Bu bizim vatanımıza ve Samsunumuza borcumuzdur."

Bir zamanlar Samsun'un gözbebeği olan ve kentin merkezi kabul edilen çiftlik caddesi ve çevresinin Suriyelilerin merkezi durumuna geldiğini de anlatan Türkel sözlerini şöyle sürdürdü: "100. Yıl bulvarından Irmak caddesine kadar olan bölümde kendinizi Suriye'de sanıyorsunuz. Bu bölge, bir zamanlar konutların ve dükkanların en pahalı olduğu semtti. Şimdi Samsun halkı bu bölgeden ayrılmak için uğraşıyor. Evlerinizi boşaltmayın. Bölgenin tamamını sığınmacılara bırakmayın. Bir yıl daha sabredin Çiftlik eski güzel günlerine kavuşacak."

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)