Ak Parti - MHP Arasında Yerel Seçim İttifakı Netleşiyor

Ak Parti ve MHP'nin yerel seçimlerde ittifak yapması kesinleşiyor. Yerel seçimlere yönelik ittifakın nasıl yapılacağıyla İgili ise şu an net bir bilgi yok. Ancak şu an ittifak ile ilgili konuşulan tek şey: "protokollü ittifak"

Siyaset 05.09.2018, 23:17
Ak Parti - MHP Arasında Yerel Seçim İttifakı Netleşiyor

MHPGenel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçen günlerde Etimesgut Belediyesi Tarafından Düzenlenen Açılış ve Temel Atma Töreninde yaptığı konuşmada,“Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde de devam etmesine” şeklinde yaptığı açıklamayla birlikte hareketlenen siyaset kulislerinde Ak Parti ve MHP yerel seçim ittifakına kesin gözüyle bakılmaya başlandı. Ancak, birlikteliğin anayasal zorunluluktan ötürü “yasal değil, protokol esasına dayalı bir birliktelik olabileceği” yönünde değerlendirmeler yapıldı.

FİİLİ BİR İTTİFAK

Anayasanın 64. maddesinin son fıkrasına göre “Seçim yasalarında yapılacak değişiklikler, yürürlüğe girdikleri tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulamaz” hükmü bulunuyor. Bu anlamda 30 Mart 2019 öncesinde, AKP ile MHP’nin yerel seçimler için ortak protokol oluşturduklarını kamuoyuna deklare edebilecekleri, böylece Bahçeli’nin dillendirdiği gibi ‘fiili bir ittifakın’ oluşacağı konuşuluyor.

Özhaseki'den İttifak Açıklaması

AK Parti'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, partisinin yerel seçim stratejisiyle ilgili CNN Türk canlı yayınında konuştu.Özhaseki, "MHP ile yerel seçimde ittifak yapılacak mı?" sorusuna, "Cumhur ittifakı diyerek biz MHP ile birlikte olduk. Türkiye zor bir dönemden geçerken biz MHP ile ittifak yaptık. Millet de bu ittifakı sevdi. Şimdi bunu yerel seçimlerde devam etmesi kadar normal bir şey olamaz. " dedi.

DEVLET BAHÇELİ YEREL SEÇİM İTTİFAKIYLA İLGİLİ NE DEMİŞTİ?

"Yeni hükümet sisteminin başarısı için yerel yönetimlerin milletimiz tarafından görevlendirilmesi en temel görevimizdir.Özellikle başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere ilaveten diğer 27 büyükşehir belediye yönetimi zillete yakasını kaptıran, ülkesine çelme takan, üstelik FETÖ-PKK-PYD'nin yörüngesine sabitlenen partilerin asla kontrolüne girmemeli, yönetimine geçmemelidir. Bu tarihi bir sorumluluktur" 

Yeni Şafak'ın haberine göre, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yaptığı yerelde ittifak çağrısı önümüzdeki günlerde AK Parti’nin yetkili organlarında değerlendirilecek. Yerel seçimlerde de yapılacak ittifak dengeleri değiştirecek. 2019 yerel seçimlerine ilişkin 2014 mahalli idareler seçim sonuçları baz alınarak yapılan perspektifte yerelde, CHP’den 10, HDP’den de 1 il belediyesi ittifaka geçecek.

Henüz yeni yeni şekillenmeye başlayan yerelde seçim ittifakı önümüzdeki hafta içerisinde netleşmesi bekleniyor. 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)