AK Parti'de Yenilenme: Kriterler Belirleniyor

AK Parti’de kongre süreci için hazırlıklar devam ederken, 7 Ekim’de başlayacak kongre öncesinde delege yazım çalışmaları ve kriterleri belirleniyor. 7’nci olağan kongre sürecinin13 aylık bir süre içinde tamamlanması bekleniyor.

Siyaset 25.08.2019, 13:17 25.08.2019, 14:06
AK Parti'de Yenilenme: Kriterler Belirleniyor

AK Parti 7’nci olağan kongrede daha önceki kongrelerde olduğu gibi yüzde 50 ile 60 arasında bir yenilenme oranı bekleniyor.

7 Ekim'de başlayacak belde kongreleri öncesinde delegeler belirlenecek. Delege belirleme çalışmaları gerçekleştirilirken ince elenip sık dokunacak. 13 aylık bir süre içinde tamamlanması hedeflenen 7’nci olağan kongre için İlk olarak delege yapısı gözden geçirilecek. 

Delegeler içerisinden hayatını kaybeden, istifa eden veya partiden uzaklaştırılan isimler liste dışı bırakılacak. 

Mevcut delegelerle ilgili olarak da genel merkez tarafından hazırlanacak olan delege belirleme kriterleri doğrultusunda inceleme yapılacak. Kriterlere uymayan isimlerin üstü çizilecek. Delege listeleri meslek grupları, yaş kriteri ve cinsiyet kotasına göre yeninden ele alınacak ve  delegelerde akrabalıklarda dikkate alınacak

komisyonlar delege adayları ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirecek.

Delegelerin parti kültürünü almış ve partiye güçlü bağlarla bağlı isimlerden seçilmesi sağlanacak. 

Kimsenin görmediği, hiçbir parti çalışmasına katılmayan isimler delege olarak yazılarak partinin kaderini belirlemesine izin verilmeyecek.

Kongre süreçleri öncesinde mevcut yönetimlerin karnesi de çıkartılıyor.

Yerel ve genel seçimlerdeki çalışmalardaki başarı değerlendirmede etkili olacak.

İl yöneticileri, bölge milletvekillerinin görüşleri de alınacak. 

Yorumlar (0)