Akcagöz; : TÜİK, Milletle Alay Ediyor

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, "TÜİK, milletin gözünün içine baka baka istatistiklerle oynuyor. Yaşadığımız gelir adaletsizliğini saklamaya çalışıyor. " dedi.

Siyaset 23.09.2017, 11:32 23.09.2017, 12:13
Akcagöz; : TÜİK, Milletle Alay Ediyor

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, CHP Genel Başkan yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu tarafından kamuoyu ile paylaşılan, TÜİK'in ( Türkiye İstatistik Kurumu ) gelirimizi olduğundan daha yüksek, enflasyon ve işsizliği ise daha düşük, gelir dağılımını da daha adil gösterdiği ve bu surette hükümeti başarılı göstermeye hizmet ettiği yönündeki raporu hakkında konuştu.

Erdoğdu tarafından paylaşılan raporun, bir çok gerçeği de açığa çıkardığını dile getiren Tufan Akcagöz, "TÜİK, milletin gözünün içine baka baka istatistiklerle oynuyor. Yaşadığımız gelir adaletsizliğini saklamaya çalışıyor. Adeta bunun için çalışıyor. Oysaki ekonomik veriler, 2016 yılında gelirin bölüşümünde adaletsizliğin yeniden arttığını göstermektedir. TÜİK, ortadaki kötü tabloyu, iyi gibi gösterme misyonunu yerine getiriyor. Herşeye rağmen ortaya çıkan sonuç şu ki, Türkiye’de en zengin %20, gelirin %47’sini alırken; en yoksul %20 ise toplam gelirin sadece %6’sını alabilmektedir. Yani zengin, fakirin 7,7 katı gelir elde ediyor. " dedi.

Aykut Erdoğdu'nun kamuoyu ile paylaştığı rapora göre, 16 milyon vatandaşımızın, yoksulluk sınırının altında yaşadığını belirten Tufan Akcagöz, "Her üç insanımızdan biri, ciddi maddi sıkıntılar çekiyor. Ücretli çalışanın, milli gelirden aldığı pay düşmeye devam ediyor. AKP, mevcut gelir adaletsizliğini sürdürebilmek için OHAL düzenini kullanıyor. Topluma ait olan varlıklar, kamu arsaları, tarihi ve kültürel varlıklar, yandaş inşaat şirketlerine dağıtılıyor ve bu şekilde toplumsal servet de yağmalanıyor. Buna rağmen, gelir dağılımı araştırmaları, adaletsizliği yansıtmıyor. Bunun sebebi, TÜİK'in manipülasyonudur. Yanlış varsayımlar ve hesap hataları ile göstergeleri değiştiren TÜİK, gelirimizi mevcut halinden daha yüksek; enflasyon ve işsizliği ise daha düşük gösteriyor. Onlara göre gelir dağılımı adil. Oysaki realite öyle değil. Çabaları, AKP hükümetini başarılı göstermektir. Vatandaşımız aldatılıyor. Ortaya çıkan tablo göstermektedir ki, vatandaşımız topyekun sömürülmektedir. " dedi

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)