Akcagöz; "Türkiye'de Aklananlar Amerika'da Sanık"

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Amerika'daki yargılamayı parti olarak yakından takip ettiklerini, Rıza Sarraf, 17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun kilit ismi olduğunu söyledi.

Siyaset 07.09.2017, 10:22 07.09.2017, 12:16
Akcagöz; "Türkiye'de Aklananlar Amerika'da Sanık"

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve eski ekonomi bakanı Zafer Çağlayan, Halk Bankası eski genel müdürü Süleyman Aslan, aynı bankanın genel müdür yardımcısı Levent Balkan ve Abdullah Happani'yi de sanık olarak niteleyen ek iddianame hakkında konuştu.

TÜRKİYE'DE SÖZDE AKLANDILAR

Amerika'daki yargılamayı parti olarak yakından takip ettiklerini belirten Tufan Akcagöz, "Rıza Sarraf, 17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun kilit ismi. AKP hükümeti tarafından, hayırsever iş adamı olarak tanıtıldı. El konulan parasını, faiziyle kendisine geri ödedik. Türkiye'de hakkında tek soruşturma yok. Amerikan Savcılarının yazdıklarından gerçekleri öğreniyoruz. Maalesef durum bu. Türkiye'de, sözde aklandılar. Haklarında, apar topar takipsizlik kararları verildi. Ondan sonra da, adalet adliyelerde aranır, boşuna 450 kilometre yol yürüdünüz deniyor. Adalet için attığımız her adımın, yürüdüğümüz her kilometrenin anlamı büyük. " dedi. 

BAKARA MAKARA DİYE DALGA GEÇEN...


Eski ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve diğer üst düzey bürokratların yargılanmaya başlanmasının, 17/25 Aralık sürecinde üstü örtülmeye çalışılan bir çok gerçeğin de ortaya çıkmasına katkı sunacağını söyleyen Tufan Akcagöz, "Zafer Çağlayan, koluna 700 bin dolarlık saat takarken, utanmadan sıkılmadan izleyenlere, tüm bu süreçte yaşananlara kayıtsız kalanlara soruyorum. Bir işçinin 150 sene yaşasa ve tek kuruşuna dokunmadan elde edeceği gelir kadar ederi olan saati, AKP'li bir bakan hediye olarak kabul ediyor. Buna ne adına sessiz kalınırsa kalınsın, kabul edilebilir bir durum değildir. Halk Bankası eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, evinde yakalattığı paralar için, Çorum'da İmam Hatip yaptıracaktım demişti. Bizim Savcılar inandı, bakalım Amerikan Savcıları inanacak mı? Rıza Sarraf'ı, tahliye edildikten sonra yandaş kanallarına çıkarıp aklama paklama operasyonuna girişenler utansın. Demek ki herşey her zaman sizin istediğiniz gibi olmuyor. Ayrıca, bize göre bu davada, 'Senin önüne yatarım' diye Sarraf'a moral ve destek veren eski içişleri bakanı Muammer Güler, tüm talimatı Tayyip Erdoğan'dan aldım, onun bilgisi dışında hiç bir şey yapmadım diyen eski bakan Erdoğan Bayraktar da yargılanmalı. Sabahlara kadar paraları sıfırlayamayanların, bu olaylarla bağlantısı nedir? İslam diniyle, Bakara makara diyerek dalga geçen eski bakan Egemen Bağış'ın, Sarraf ile ilişkileri ne boyuttadır, bunları da bilmek hakkımız. Türkiye'de, siyaset mekanizması tarafından korunan bu şahısların, Amerika'da adil bir yargılama aşamasından geçerek yargılanmalarını ve tüm gerçeklerin bütünüyle ortaya çıkmasını diliyorum. Ki, bir gün mutlaka çıkacaktır. " diye konuştu. 

Yorumlar (0)