Ala:'Dilim varmıyor ama'

İçişleri Bakanı Ala, "Dilim varmıyor ama, çeşitli darbe girişimlerini sürekli bir arada yaşıyoruz. Bunları bertaraf etmenin yolu, bir çok yolu var ama en önemli yolu, doğru enformasyondur" dedi.

Siyaset 16.01.2014, 13:42 16.01.2014, 13:46
 Ala:'Dilim varmıyor ama'
 İçişleri Bakanı Efkan Ala, 6. Büyükelçiler Konferansı'nda yaptığı konuşmada, içinde bulunulan zamanın, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıklarının hem ulusal, hem uluslararası hedefleri gerçekleştirme bakımından ciddi bir işbirliğini zorunlu kıldığını söyledi.

Küreselleşme ve buna bağlı gelişmelerin konuşmaların hep konusu olduğunu dile getiren Ala, dünyanın büyüdüğünü ve büyürken de küçüldüğünü dile getirdi.

Ala, meselelerin dünya ölçeğinde ele alınmak zorunda kalınırken diğer taraftan büyük meselelerin mahalli ölçekte her bir bireyi doğrudan ilgilendirir hale geldiğini bildirdi. Ala, bu yüzden, sorunların önemli bir kısmını "Bu bizi ilgilendirmez, bu dünyanın sorunudur" ya da "Kimseyi ilgilendirmez, bizim mahalli sorunumuzdur" deme lüksünden artık yararlanılamayacağını kaydetti.

-Çözüm süreci-

Türkiye'nin son yıllarda kendisine bedeller ödetmiş olan bir sorunu ciddi biçimde ele alarak bunun üstesinden gelmeye, bunu çözmeye çalıştığını belirten Ala, "Bu sorun çözüm süreci olarak adlandırdığımız ve bizim Türkiye'nin artık hedefleriyle, içinde bulunduğu durumla bir arada yürümemesi gereken, çoktan çözüp arkasında bırakması gereken bir sorun olarak tanımlandı ve bu sorunun mutlaka çözülmesi gerektiğine karar verdi, gerekli adımları atmaya başladı" dedi.

"Bunun, Türkiye'nin dışarıdaki konumunu çok güçlendireceği, içeride demokrasisini, iradesini konsolide edeceği çok açık bir biçimde ortada" diyen Ala, buna yönelik eleştirilerin, hatta saldırıların olabileceğinin beklenmedik riskler olmadığını kaydetti.

Ala, Türkiye ne zaman kendiliğinden hareket ederek sorunu çözmeye çalışsa, inisiyatif alsa, çeşitli odakların harekete geçerek bunu engellemeye çalıştığını vurguladı. Ala, şunları söyledi: 

"Biz, şöyle bir anlayışla hareket edemeyiz. 'Bakın biz bunları yapıyoruz, çalışıyoruz ama sürekli dışarıdan bir müdahale var. Onun için bunları bırakalım ve yolumuza öyle devam edelim' Hayır. Biz biliyoruz ki sorunları arkamızda bıraksak da sorunlar bizi bırakmaz, bizimle beraber gelirler. Onun için Türkiye'nin yakaladığı bu anlayış, bu paradigma değişimi içerisinde bu sorunu da şık bir biçimde, demokrasisine layık bir biçimde, dünyadaki gelişmeleri okuyarak ve Türkiye'ye aktararak çözecektir. Bu çözüm süreci boyunca sizlerden rica Türkiye'deki demokratikleşmeyi, olup biteni ve uluslararası konumundaki bir takım uluslararası dezenformasyonu giderici bazı ciddi girişmelerde bulunmayı sizlerden bekliyoruz. Sizlere bu alanda çok çok iş düşüyor. Bizim yapabileceğimiz, bizden ihtiyaç duyduğunuz bilgileri lütfen hiç çekinmeden arayınız ve alınız ve bu sorunu bizim hangi yöntemlerle çözmek istediğimizi, nasıl bir politika izlediğimizi lütfen yurt dışında sizler de anlatınız ve bizim diplomatlarımız olarak politikalarımızı içselleştirmiş bir biçimde anlatınız."

-"Demokrasiye saldırının çaresi daha fazla demokrasidir"-

İç ve dış kamuoyu önemsediklerini anlatan Ala, kara propagandalara fırsat verilmemesi gerektiğine işaret etti. Ala, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye ne zaman yatırım ortamını iyileştirecek, dünyadaki gelişmelerden pay alabilecek, dünyaya hizmet ve mal ihraç edebilecek çok ciddi inisiyatifler alıyorsa, ne zaman o meselelerin üzerine kararlılıkla gitmeye başlıyorsa o zaman demokrasimize, irademize, milli iradeye yönelik birtakım, demokrasi açığından yararlanarak, yahut sistem açığından, kapalı sistemin daha açık topluma dönüşüyor olması sürecinden yararlanarak çeşitli saldırıları birlikte yaşıyoruz. Çeşitli, dilim varmıyor ama darbe girişimlerini sürekli bir arada yaşıyoruz. Bunları bertaraf etmenin yolu, bir çok yolu var ama en önemli yolu, doğru enformasyondur, toplumu, uluslararası toplumu doğru bilgilendirmedir ve doğru duruştur. Bir demokrasiye saldırı varsa onun çaresi daha fazla demokrasidir ama bunun da daha iyi anlatılmasıdır."

-Emniyetteki değişiklikler

Toplantının basına kapalı gerçekleşen bölümünün ardından Ala, çıkışta bir gazetecinin, emniyette yer değişiklikleriyle ilgili sorusu üzerine, valiliklerin, şube müdürlüklerinin yaptığı değişiklikler bulunduğunu belirterek, "Bunlar rutin, devlet içerisinde yapılması gereken yapılır" dedi.

Ala, bir televizyon programında, bir bankayla ilgili yaptığı açıklamaya yönelik soru üzerine, banka ismi anmadığını söyledi. Ala, "Gazeteciliğinizi bizim yaptığımız iş gibi yapacaksınız. Söylemediğimiz bir şeyi söylemiş gibi alıp isimlendirdiğinizde o sizin sorununuzdur" karşılığını verdi.
Yorumlar (0)