Alexa

Albayrak; "Türkiye, Milli Para İle Ticarete Başlıyor"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak: Türkiye enerji politikalarında büyük enerji hacmi oluşturduğu ülkelerle milli para ile ticarete başladığını belirtti.

Albayrak; "Türkiye, Milli Para İle Ticarete Başlıyor"
banner327
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Enerji Bakanı Albayrak, son 14 yılda Türkiye’nin enerjide 3 kat büyüdüğünü belirterek, “Türkiye büyüyecekse enerji alanında da yatırımlarıyla birlikte büyümeli. Büyüme için hep yeterli miktarda ve düşük maliyetle elektrik enerjisi üretiminin gayretinde olduk. 2003 yılı başından bu yana yaklaşık 75 milyar dolarlık yatırımla, özel ve kamu birlikte, Türkiye'nin kurulu gücünü 32 bin megavattan bu yıl sonu itibarıyla 80 bin megavata ulaştırdık." dedi.

“Türkiye enerji politikalarında büyük enerji hacmi oluşturduğu ülkelerle milli para ile ticarete başlıyor” 

Doğalgaz ve arz güvenliğine ilişkin olarak Albayrak, “2015'e kadarki süreçte Türkiye'de 78'e yakın ile doğal gaz getirdik. Yaklaşık 13 milyon aboneyle Türkiye'de doğal gaz seferberliğini yıllık 13 milyar metreküp tüketimle şehirlerimizin ve ilçelerimizin temiz bir enerjiyle de tanışması noktasında büyük yatırımlar gerçekleştirdik. Sadece 2016'da, bu yılsonu itibarıyla 600 milyon TL'yi geçen bir yatırım ortaya koyduk. 351 kilometre yüksek basınçlı doğal gaz boru hattı döşedik. 5 ile daha, Tunceli, Sinop, Mardin, Muş ve Bingöl'e arzı sağladık. 17 ilçeyi doğalgaz arzı noktasında hazır hâle getirdik. 2 yeni OSB'ye ve birçok farklı noktaya doğalgaz sağladık. 2016 yılında yapım çalışmaları sürdürülen Tuz Gölü Doğal Gaz Yeraltı Depolama Projesi'nde birinci grup depolamanın kaverninin inşallah önümüzdeki ay açılışını gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Türk Akımı sahneye geliyor.
Ekim ayı Dünya Enerji Kongresi vesilesiyle Rusya'yla çok önemli bir anlaşma olan Türk Akımı'nın imzalandığını belirten Albayrak;."Türk Akımı'yla Türkiye, Rusya'ya doğal gaz bağımlılığı noktasında bir artışa gitmemektedir. Tam tersine, Batı Akımı'ndan Türkiye'ye tedarik edilen gazın -aradaki ülkelerin baypass edilerek artık- direkt üreticiden Türkiye'ye girmesini sağlaması noktasında arz güvenliğini, Türkiye üzerinden ikinci ve üçüncü pazarlara taşınmasıyla ilgili de Türkiye'yi önemli bir bölgesel merkez hâline getirecek önemli bir proje olarak karşımıza çıkmıştır.” dedi.

KAHPELED DAHA DA ÇILDIRTACAK

“Kapalı kapılar ardında bizi tehdit etmeye çalışsalar da, Allah'ın izniyle hiçbir şeyden korkmayacağız. Biz önce kendimizi bileceğiz, milletimizi bileceğiz, Rabbimizi bileceğiz, söylenenlere bakacağız." diyerek; Önümüzdeki dönemde bu kahpeleri daha da çıldırtacak bir şey açıklayacağını belirterek; "Türkiye enerji politikalarında büyük enerji hacmi oluşturduğu ülkelerle milli para ile ticarete başlıyor. Biz yine korkmuyoruz. Biz Allah’tan başka hiçbir şeyden korkmayız.”  dedi.
 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 23:20
YORUM EKLE