Ali Babacan; Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım!

Ali Babacan'ın yeni parti kuracağı iddiaları ardından son dakika haberde, AK Parti kurucu üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Siyaset 08.07.2019, 20:11 08.07.2019, 20:51
Ali Babacan; Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım!

Ak Parti'den istifa ettiğini duyuran Ali Babacan istifa dilekçesini genel merkeze ulaştırdığını duyurdu. Babacan yaptığı açıklamada, "Görevde olduğum dönemlerde partinin kuruluş ilke ve değerlerini hem ülkemizde hem de dünyada inanarak savundum" ifadelerini kullandı.

Milletvekilliği, bakanlık ve başbakan yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Ali Babacan istifa gerekçesinde, "Türkiye’nin tarihi dönüm noktalarında, doğruları için verilen büyük mücadelelerin bizzat içinde olmak benim için şeref oldu. Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım" dedi.

ALİ BABACAN KİMDİR?

AK Parti'nin kurucularından Ali Babacan, AK Parti'den 22., 23., 24. ve 26. Dönem Ankara Milletvekili oldu; 58. ve 59. hükümetlerde "Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı" yaptı. 60. hükümette 1 Mayıs 2009'a kadar "Dışişleri Bakanı" olarak görev alan ve Mayıs 2005 - Ocak 2009 arasında Avrupa Birliği'ne tam üyeliği konusunda başmüzakerecilik görevinde bulunan Babacan, 1 Mayıs 2009’da gerçekleştirilen kabine değişikliğinde "Başbakan Yardımcısı" olarak atandı. 61. ve 62. hükümetlerinde de "Başbakan Yardımcılığı" yapan Ali Babacan, 4 Nisan 1967'de Ankara'da doğdu. 

İşletmeci ve Endüstri Mühendisi; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü birincilikle bitiran Babacan, Yüksek lisansını ABD'de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'de İşletme Dalında tamamlayarak, ABD'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yaptı. Ankara'da ticaretle uğraşan Babacan, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Babacan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)