Ali Babacan'dan Çözüm Paketi!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında sosyal politikalar eylem planını duyurdu.

Siyaset 15.09.2021, 22:47
Ali Babacan'dan Çözüm Paketi!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısı düzenledi. sosyal politikalar eylem planını duyuran Babacan, DEVA Partisi’nin seçimden sonraki ilk 90 ve 360 günde atacağı adımları kapsadığını belirtti.

DEVA Partisi Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf tarafından Planın detayları anlatıldığı Basın toplantısına DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı da katıldı.

Hazırlanan uygulanabilir ve sürdürülebilir çözüm paketi için Deva Partisi Lideri Babacan şu ifadeleri kullandı:

 • Sosyal Koruma ve Güvenlik Sistemi

DEVA Türkiye’sinde, sosyal güvenlik sisteminde köklü bir değişime gideceğiz. Sistemimizin adı; ‘Sosyal Koruma ve Güvenlik Sistemi’dir. Şu anda her biri ayrı telden çalan farklı kurumların altında sürdürülen sosyal yardım ve hizmetleri tek bir çatıda toplayacağız.”

 • Devleti, gerçekten kimsesizlerin kimsesi yapmak

Doğru politikalarla parlak yarınlara ulaşmamızın önünde hiçbir engel yoktur. Hedefimiz; devleti, gerçekten kimsesizlerin kimsesi haline getirmek.”

 • Fısıltı gazetesinin ‘Yardımlar kesilir’ dedikodusu asılsız bir şayia

Hiçbir vatandaşımız endişe etmesin. Herkes müsterih olsun. Tek bir vatandaşımız bile hak kaybı yaşamayacak. Fısıltı gazetesiyle dolaşıma sokulan, ‘İktidar değişirse yardımlardan mahrum kalırsınız’ dedikodusu asılsız bir şayiadan başka bir şey olmadığını açıkça vurgulamak istiyorum.

 • Bebeklerin bir yıllık süt, mama gibi ihtiyaçları karşılanacak

Yeni doğan bebeklerin sağlıklı yetişmesini sağlamak amacıyla, bir yıl boyunca süt ve bebek maması başta olmak üzere her türlü ihtiyaç ailelere verilir.”

 • Asgari temel gelir desteği sağlayacağız

Yoksul yurttaşlarımıza asgari gelir desteği sağlama sözünü şimdiden veriyoruz. Seçimlerden sonra düğmeye basacağız.

 • Devlet vatandaşın ayağına gidecek

Sosyal yardımları tek merkezde toplayacağız. Vatandaşlarımızın sosyal yardım talep etmelerini beklemeyeceğiz, merkezi sistemle biz ihtiyaç sahiplerini biz belirleyeceğiz. Aile hekimliği sistemi gibi, her bir aileden sorumlu bir sosyal destek uzmanımız olacak. Devlet vatandaşın ayağına gidip, ‘Hakkını teslim etmeye geldik’ diyecek. Sosyal yardımların partizanca dağıtıldığı ve yoksulluğun istismar edildiği çarkı sona erdireceğiz.

 • EYT ile ilgili meselenin taraflarıyla görüşüyoruz

Emeklilikte yaşa takılanlar sorununun da farkındayız. ‘EYT’ ile ilgili meselenin taraflarıyla detaylı bir görüşme trafiği başlattık. Arkadaşlarımız, birden fazla çözüm seçeneği üzerinde çalışıyor. Adalet ve finansal sürdürülebilirlik ilkelerini gözeterek yolumuza devam edeceğiz.

 • Uzun süre çalışanın emekli aylığı yükselecek

DEVA Türkiye’sinde uzun süre çalışmak; emeklilikten kaçmanın bir yolu değil, daha parlak bir emeklilik hayatının vesilesi olacak. Bu doğrultuda; vatandaşlarımız ne kadar uzun süre çalışırsa, emekli aylıkların da o kadar yüksek olacağı bir sistemi kuracağız.

 • Hiçbir çalışan sosyal hakkından vazgeçmek zorunda kalmayacak

Kayıt dışı istihdamın önlenmesiyle ilgili hazırlıklar yaptık. Hiçbir çalışan, sosyal haklarından vazgeçmek zorunda kalmayacak. Bu ülkenin vatandaşları böyle bir çalışma ortamını hak etmiyor. Sendikalaşmayı ve toplu iş sözleşmesi yapılmasını destekleyeceğiz. 

 • Evde bakım aylığı alanların sağlık sigortası primlerini ödeyeceğiz

Alım gücü gittikçe azalan engelli maaşlarını her kademede iyileştireceğiz. Evde bakım aylığı alanların, genel sağlık sigortası primlerini ödeyeceğiz ve geçmişe yönelik borçlarını defterlerden sileceğiz.

 • Esnek çalışma modeli, sosyal güvenlik sistemiyle uyumlu olacak

Esnek çalışma modellerini sosyal güvenlik sistemiyle uyumlu hale getireceğiz. Çalışma koşulları, ücret, izin, tazminat, iş sağlığı ve güvenliği gibi alanlarda hak kaybı yaşatmayacağız.

 • ‘İşsizlik ödeneğini artıracağız, daha çok vatandaş faydlanacak

İşsizlik ödeneğinden yararlanan vatandaşlarımızın sayısını, yararlanma süresini ve ödeme miktarını artıracağız. Pandemi döneminde ortaya çıktı ki sistem zayıf.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)