Ali Babacan, Sorunları Çözmek İçin İktidara talibiz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Kötü yönetim hepimizi fakirleştirdi, sorunları çözmek için iktidara talibiz” dedi.

Siyaset 06.02.2021, 18:19 06.02.2021, 18:43
Ali Babacan, Sorunları Çözmek İçin İktidara talibiz

Ali Babacan, Halk TV’de Suat Toktaş’la Özel Röportaj programında gündemi değerlendirdi. Babacan, Bağaziçi Üniversitesinde son zamanlarda çıkan olayları değerlendirerek, Boğaziçili öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin hiçbir tahrike kapılmaması lazımgeldiğini söyledi.

Boğaziçi’ne yeni fakülte açılması kararını oldukça tahrik edici bulan Babacan, "öğrencilerin ve öğretim üyelerinin ciddi bir rahatsızlığı var zaten. Böyle bir karar, yatışmakta olan durumu tekrar alevlendirmeyi sağlayabilir. Burada Boğaziçili öğrencilerimizin ve öğretim üyelerimizin hiçbir tahrike kapılmaması lazım." dedi.

Boğaziçi Üniversitesi için konuşan Babacan, "pes etmemek lazım ama eylemlerin başka tür olaylara evrilmesini de önlemek lazım. Bu olaylar üzerinden hükümet kamuoyunu istismar edip, düşmanlıklar üzerinden seçmeni etrafında tutmaya çalışıyor. Genç polislerle gencecik üniversite öğrencilerinin karşı karşıya geldiği görüntü, iktidara destek veren seçmeni konsolide ediyor. Cumhurbaşkanı cuma namazı çıkışı “Benim de istifa etmemi isteyecekler” neredeyse diyor, aynı gün sosyal medyada istifa kampanyası başlıyor. Bu büyük propagandayı görmek lazım."dedi.

“Merkez Bankasının rezervlerini bitirdiklerini, Ülke olarak topyekûn fakirleşildiğini belirten Babacan, En azından faiz tezleri doğruysa, hükûmetin bu rezervlerin nereye harcandığını açıklamak gibi bir sorumluluğu var. Rasyonel olmayan ekonomi politikaları yüzünden vatandaşlar ekmeği birkaç kuruş ucuza almak için kuyruğa giriyor, gençler işsizlikten evde oturuyor. Ekonomi tarafında aklı başında, güvenilir ve işin ehli bir ekip düzgün bir ekonomi politikası açıklasın." dedi.

“Bahçeli ve Sayın Erdoğan’ın arka arkaya açıklamalarından anladık ki başkanlık sisteminden vazgeçmeyecekler." ifadelerini kullanan Babacan, "Açıkçası çok ümit yok çünkü biz parlamenter sistemi savunuyoruz. Bugünkü iktidar bizim başlattığımız ikili bazda görüşme sürecine karşı başka bir gündem ortaya atıp, çalışmalarımızı gölgeleme çabası. Ama o çabaya da hiçbir muhalefet partisi sıcak bakmadı."  şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yorumlar (0)