Alparslan Türkeş Müzesi Neden Kapalı?

İYİ Parti Ankara milletvekili İbrahim Halil Oral, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Alparslan Türkeş’in doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği TİKA tarafından müzeye dönüştürülen evinin neden ziyaretçiye açılmadığını sordu.

Siyaset 26.09.2019, 13:27 03.04.2020, 23:17
Alparslan Türkeş Müzesi Neden Kapalı?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a iletilmesi için verdiği soru önergesinde KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da bulunan ve Alparslan Türkeş’in doğduğu yer olan ve TİKA tarafından müzeye dönüştürülen evinin neden ziyaretçiye açılmadığını soran İYİ Parti Ankara milletvekili İbrahim Halil Oral, “Alparslan Türkeş Müzesi kapalı ve idaresi için görevli atanmamış durumda” dedi.

Alparslan Türkeş Parkı'nın kapalı tutulması üzücüdür

İy Parti Ankara Milletvekili Oral, verdiği soru önergesi ile ilgili sosyal medya hespalarında şu şekilde bir değerlendirmede bulundu:

Türk dünyasının unutulmaz lideri Başbuğ Alparslan Türkeş'in Lefkoşa'da doğduğu ve TİKA tarafından güzel bir çalışmayla müzeye dönüştürülen evinin kapalı tutulması, görevli atanmamasıyla alakalı soru önergemizi verdik. Konuyu takip edeceğiz.21 Temmuz 2019 tarihinde hem Türkiye hem KKTC'den üst düzey katılımlarla açılan Alparslan Türkeş Müzesi'nin bugüne kadar kapalı tutulduğu bilgisini pek çok vatandaşımız ayrı ayrı bildirdi. Yaptığımız inceleme de bunu teyit etti. Bu durum üzücüdür."

Başbuğ Türkeş'in hatırasının ve fikirlerinin geleceğe taşınması açısından önemli bir çalışma olan bu müze noktasında emeği geçen TİKA başta olmak üzere kurum ve yetkililere teşekkür ederek eksikliğin acilen giderilmesi gerektiğini vurgulayan Oral, bu müzenin Müze’nin açılışının hem Türkiye hem de KKTC tarafından üst düzey katılımlarla yapıldığına dikkat çekerek şunları söyledi:

TİKA tarafından Müzeye dönüştürüldü

“Türk dünyasının unutulmaz lideri, büyük Türk milliyetçisi, siyaset ve dava adamı Başbuğ Alparslan Türkeş 25 Kasım 1917 tarihinde, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde olan Lefkoşa şehrinin Haydarpaşa mahallesi Kirlizade sokağında bulunan 13 numaralı evde doğmuştur. 8 yaşına kadar bu evde yaşadığı bilinmektedir. Başbuğ Türkeş’in çocukluk yıllarının geçtiği bu ev uzun yıllar boyunca harap bir halde kalmış yıkılmaya yüz tutmuştur. Akabinde yapılan bir çalışmayla bu ev Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) tarafından restore edilmiş ve bir müzeye dönüştürülmüştür. Müze’nin açılışı da hem Türkiye hem de KKTC tarafından üst düzey katılımlarla yapılmıştır. Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesinde de pek çok yere müzeyi gösteren tabela ve yönlendirme işaretleri asılmıştır."

Alparslan Türkeş Parkı Neden Kapalı?

Bütün bu gelişmelere rağmen; 21 Temmuz 2019 tarihinde açılan müzeye sonrasında giden vatandaşların müzenin kapalı tutulduğu, müzeye herhangi bir görevli atanmadığı bilgisi alındığını işaret ederek, KKTC Lefkoşa’da bulunan Alparslan Türkeş Müzesi’nin yönetimi kime aittir? Müzeyi açık tutması ya da bir görevli ataması gereken kurum hangi kurumdur? şeklinde sorularırın yanında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a iletilmesi için şunlarıda sordu:

İYİ Parti Ankara milletvekili İbrahim Halil Oral, Alparslan Türkeş Müzesi’nin bakımlarının yapılması ve açık tutulması noktasında gerekli bütçe TİKA kaynaklarından mı sağlanacaktır? Eğer değilse Müze’nin ihtiyaçlarını hangi kurum karşılayacaktır? Alparslan Türkeş Müzesi neden açılış törenin akabinde kapatılmış ve ziyaretçiye açılmamıştır?”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)
banner442