'Anayasa Mahkemesi’nin kararları, yerel mahkemelerce tanınmıyor'

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu: Yerel mahkeme yürütmeden aldığı cesaretle, Anayasa’nın açık hükmünü yok saydığını, Anayasal düzeni takmadığını ilan ettiğini söyledi.

Siyaset 14.10.2020, 12:42
'Anayasa Mahkemesi’nin kararları, yerel mahkemelerce tanınmıyor'

Anayasa'nın 153. maddesine göre; Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve tüm şahısları bağladığını belirten DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu: "Anayasa'nın 153. maddesine göre; Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve tüm şahısları bağlar. Ancak yargının en üst derecesi olan ve kararları Anayasa ve kanunlar gereği bağlayıcı olan Anayasa Mahkemesi’nin kararları, yerel mahkemelerce tanınmamaktadır." dedi.

İktidarı, tüm kuvvetlerin meşruiyetinin yegane kaynağı olan Anayasal düzene kayıtsız şartsız sahip çıkmaya davet eden Yeneroğlu,"HSK’yı ise Anayasa ve HSK Kanunu gereğince “hakim ve savcıların görevlerini kanun ve diğer mevzuata uygun yapıp yapmadıklarını denetleme” görevini yerine getirmeye davet ediyoruz. HSK, AYM kararını tanımayan hakimler hakkında acilen inceleme başlatmalıdır. Anayasa’nın, kanunların ve Anayasal düzenin göz ardı edilmesinin hesabı şeffaf bir şekilde sorulmalıdır." dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)