Anayasa'nın Bu maddeleri değişecek mi ?

Anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Anayasanın ilk 4 maddesi değişecek mi değişmeyecek mi cevap verildi.

Siyaset 14.01.2017, 22:27
Anayasa'nın Bu maddeleri değişecek mi ?

Başbakan Binali Yıldırım, Anayasanın ilk 4 maddesinin değişmeyeceğini belirterek; "Biz de teklif etmedik, edenle de işimiz olmaz. Bunun teminatı yüce Türk milleti ve AK Parti’dir” dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın’ın "Anayasasının ilk 4 maddesinin mutlaka anayasamızda olmasının taraftarıyım. Bir hukukçu olarak anayasanın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir. Gerekli nisabı, nisapla anayasanın tüm maddeleri değiştirilebilir, hatta Meclis yeni bir anayasa yapabilir" sözleri tartışma yarattı. 

ANAYASANIN İLK 4 MADDESİ NEDİR?

madde 1. türkiye devleti bir cumhuriyettir.

madde 2. türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

madde 3. türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. dili türkçedir.

bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.


millî marşı istiklal marşı'dır.

başkenti ankara'dır.

madde 4. anayasanın 1 inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

 

Kaynak: Kaynak: İHA
Yorumlar (0)