Yandex Metrika

Arınç:"Bir değişikliğe ihtiyaç var"

Başbakan Yardımcısı Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk süresinin uzamasını insan hakları ihlali saymasına ilişkin, "Bu genel bir karar olacaktır" dedi.

Arınç:
05 Aralık 2013 Perşembe 21:56

 Genel bir karar olacaktır
Başbakan Yardımcısı Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk süresinin uzamasını insan hakları ihlali saymasına ilişkin, "Bu genel bir karar olacaktır" dedi.

Demokratikleşme Paketi ile ilgili yasal düzenlemelerin Meclise sevk edildiğini kaydeden Arınç, "Türkçeden başka dillerdeki propaganda yasağı kaldırılıyor, bütün yazılı metinler farklı dillerde olabilecek. Partilerin örgütlenmesini kolaylaştırıyoruz. Bu paket içerisinde sadece seçim sistemi ile ilgili konular yok. Onlar henüz tartışma safhasında, Bakanlar Kulundan sonra da ifade etmiştim" diye konuştu.

"Genel bir karar olacaktır"

Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru üzerine "tutukluluk süresinin uzamasını" insan hakları ihlali saydığını veya adil yargılamayla ilgili gördüğünü dile getiren Arınç, şöyle konuştu:

"Bunu, 'Sadece milletvekilleri için böyle bir karar çıktı' şeklinde anlamıyorum. Bu genel bir karar olacaktır. Hem uluslararası sözleşmeler hem de evrensel hukuk prensipleri yargılamanın hem adil hem de süratli olmasını gerektirir. Son yıllarda malum özel yetkili mahkemeler veya bir takım suçlamalar karşısında mahkemeler, kendi ellerindeki yetkiyi bir başka türlü kullanmaya başladılar. Çok uzun tutukluk süresiyle karşı karşıya geldik. Şahsen bunun doğru olmadığını, dava açılıp sorgulama yapıldıktan sonra tutukluluğun derhal kaldırılması gerektiğini düşündüğümü ifade etmiştim. Her tahliye olduğunda da sevincimi ifade ettim."

"Emsal bir karar, uyulması gereken bir karar olabilir"

Tahliyenin suçlanan kişi bakımından önemli bir hak olduğunu bunun ihlal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Arınç, şöyle dedi:

"Bir insanı 3-4 senede buradaki belediye başkanı arkadaşımızda olduğu gibi... İkincisi milletvekilleri açısından meseleye bakmak lazım. Tutuklu milletvekilleri var. Milletvekili olduktan sonra tutuklanmadıklarını herkes biliyor. Ancak uygulamalar şunu gösteriyor ki milletvekilleri açısından yargılama devam edebilir, tutukluluk hali kaldırılmalı ve meclise gelerek milletvekili olarak vazifelerini yapabilmeliler. Şimdilik Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal isimleri geçiyor ama her partiden zannediyorum ki 5-6 milletvekili var. Onlar için de emsal bir karar, uyulması gereken bir karar olabilir."

"Türkiye'nin demokraside geldiği noktayı göstermesi bakımından önemli"

Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvurularda temyiz görevi yapmadığını, sadece hak ihlali olup olmadığını tespit ettiğini ve tazminata hükmettiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Ama bu karar 5 bin lira kadar ucuz bir karar değildir. İşin tazminat boyutunu bırakın oradaki prensip önemlidir. 'Neden bu tutukluk süresi bu kadar uzamıştır?' şeklinde. Şuna da çok seviniyorum. Referandumda 'evet' diyenler Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı üzerine sevinmekte haklılar. Çünkü bu ancak o zaman mümkün olur. Demek ki referandumda faydalı bir iş yapmışız. Burada bulunan herkes Anayasa Mahkemesi'ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gider gibi başvurabiliyor. Bu çok önemli bir hak. Herkese bu hakkın tanınması Türkiye'nin demokraside geldiği noktayı göstermesi bakımından önemli."

"Anayasa Mahkemesi'nin kararı herkese yol gösteren bir karar oldu" diyen Arınç, şunları ifade etti:

"Tahliye olmalarını ümit ederim ve temenni ederim. Onlara şimdiden geçmiş olsun derim. Ama bu yargı işi. Yargı bu konuda ne karar verecek onu etkileme gücümüz yok. Aynı şeyi milletvekilleri açısından da temenni ederim. Her zaman söylemişimdir; onu bir parti aday göstermişse diyelim ki onun kabahatidir, bağımsızsa bir şey diyemezsiniz. Önemli olan halkın oy verip seçmesidir. Mademki egemenlik milletindir, millet iradesiyle oy kullanmış ve seçmiştir. O insanın çalışma mekanı meclistir. Mahkemesi devam eder, sonucuna göre bir hareket yapılabilir. MHP'den milletvekili olan Engin Alan ismindeki komutanın cezası kesinleşti. Şimdi yargısal süreç bitti mi bitmedi mi beklentisi var. Son kararı bekleyinceye kadar bir insanın tutuklu kalmasının sadece şahsını değil ailesini de toplumu da büyük bir zarar uğrattığı kanaatindeyim. "

"Bundan alacağımız şüphesiz bir takım dersler var"

Başbakan Yardımcısı Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin kararını olumlu bulduğunu vurgulayarak, "Bundan alacağımız şüphesiz bir takım dersler var. Ona göre yargının da bir hareketi belirleyeceğini tahmin ediyorum" dedi.

Belediye başkan vekili Temel'in ziyaretinin başında Batman'ı nasıl bulduğunu sorduğunu kaydeden Arınç, "Batman'ı nasıl bulduğum bahsine girmeyelim. Çünkü önümüz seçim. 'Batman çok güzel bir il olmuş' dersem kısmen yalan söylemiş olurum, kısmen de sizin propagandanıza katkı sağlarım. Ama biz Batman'ı çok daha güzel görmek istiyoruz, çok daha gelişmiş görmek istiyoruz. Bir insanın huzurla yaşayabileceği, mutlu olabileceği bir şehir olarak görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bir değişikliğe ihtiyaç var"

Arınç, belediye başkanlığı görevinin milletvekili ve bakanlıktan daha zor olduğunu dile getirerek, kendisinin de 1994 yılında Manisa'dan belediye başkan adayı olduğunu hatırlattı.

Belediye başkanlığını çok az farkla kaybettiğini ifade eden Arınç, daha sonra belediye başkanı olmadığı için 2 rekat Şükür namazı kıldığını belirtti.

Arınç, şöyle devam etti:

"Çünkü siz halkla her gün iç içesiniz. Şikayetler, talepler olabilir. Büyük projelerin içerisinde kalırsınız, imkanlarınız yeterli olmayabilir. Belediye başkanlığı 24 saat hizmet noktasıdır. Bunu başarıyla yapan arkadaşlarımız var. Ama herkesi aynı noktada rahat göremiyorum. İnşallah bu dönem Batman halkı da en isabetli seçimi yapar. Belediyede olduğum için böyle diyorum, dışarıda başka tavsiyede bulunacağım. Onu da hoş görürsünüz, ne yapayım bu işler böyle... Siz 2 dönem yaptınız artık bundan sonra bir değişikliğe ihtiyaç var diye de düşünüyorum. Hayırlısı olsun."

Temel, ziyaretin sonunda Arınç'a el dokuma kilim ve Batman'ı tanıtan kitap, Maliye Bakanı Şimşek'e ise Türkçe-Kürtçe sözlük hediye etti.

Belediyedeki görüşme sırasında Başbakan Yardımcısı Arınç, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da düzenlenen AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı Bölge Toplantısında Bursa Belediye Başkan adayını açıklamasını televizyondan izledi.

"Çözüm süreci şu anda en güncel ve hayati konumuzdur"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyetini de ziyaret etti.

Cemiyet başkanı Arif Arslan ile görüşen Arınç, cemiyetin Batman'daki "Yerel Medya ve Bölgesel Medya Buluşmalarına" büyük destek verdiğini, bu nedenle kısa da olsa ziyaret etmek istediğini söyledi.

Çıkardıkları gazeteler ve konuşmalarıyla ildeki gazetecilerin kamuoyuna örnek teşkil ettiklerini vurgulayan Arınç, "Daha önce katıldığım toplantılarda da Batman'dan gazeteci arkadaşlarımızı yanımda gördüm. Onlar ödül alacak kadar başarılı bir gazetecilik yapıyorlar. Bizleri mekanlarında ağırladıkları için de ayrıca kendilerine teşekkür ederim" dedi.

"Çözüm süreci şu anda en güncel ve hayati konumuzdur" diyen Arınç, bu konuda medyanın çok etkili olacağına, çok başarılı sonuçlar alınmasına büyük katkı sunacağına inandığını belirtti. Batman'daki gazetecilerin bir taraftan gazetecilik yaparken bir taraftan da sürecin başarılı olması için destek olduklarını vurgulayan Arınç, cemiyet başkanı şahsında ilde görev yapan tüm gazetecilere teşekkür ettiğini kaydetti.

Cemiyet başkanı Arslan da Başbakan Yardımcısı Arınç'ın ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, isminin yazılı olduğu tiftikten yapılan bir kilim hediye etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.