Alexa
banner314

Arınç:'Bunların Cezası İdam'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı. Kobani gösterilerinin "terör olayı" olarak nitelendirdi.

Arınç:'Bunların Cezası İdam'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı. Kobani gösterilerinin "terör olayı" olarak nitelendirdi.

 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kobani gösterilerinin "terör olayı" olarak nitelendirdi. Onlarca kişinin öldüğü, milyonlarca liralık maddi hasarın meydana geldiği olayları "vahşet" olarak nitelendiren Arınç, "Eskiden bunların cezası idamdı" diye konuştu. 
 
Bakanlar Kurulu Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık 5.5 saat sürdü. Toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklama yaptı. 
 
Ağırlıklı olarak, Kobani kuşatmasına Türkiye'nin müdahale etmemesine yönelik yapılan protesto gösterilerine değinen Arınç, "Bu yaygın şiddet olaydır, terör olayıdır" dedi.
 
Yaşananları 'vahşet' olarak nitelendiren Arınç, "Eskiden Türk Ceza Kanunu'nda vardı; canavarca his saikiyle adam öldürmek diye. Bunun cezası da idamdı benim avukatlık yaptığım dönemde. Şimdi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veriliyor" diye konuştu. Arınç'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 
 
"Olaylara anında müdahale edildi. Bugün de Efkan Ala ve Bekir Bozdağ, son şiddet olaylarında güvenlik güçlerimizim karşılaştığı imkansızlıkları rapor halinde etraflı bir şekilde gözden geçirdik.
 
Polise verilen yetkilerin yeterli olmadığını düşünüyoruz. Kapsamlı bir iç güvenlik reformu ihtiyacı ortaya çıktı. Almanya'daki yetkileri esas alarak çalışmalara devam edilmesi kararı verilmiş oldu.

İki acı olay yaşandı. Birisi Deniz Kuvvetleri'ne ait helikopterin kalkışından kısa bir süre sonra düşmesi ve 4 mürettebatımızın şehit olmadı. Bununla ilgili olarak idari ve adli tahkikat başladı. Bizi burada ilgilendiren helikopterin düşme nedeninin ortaya çıkması bunu henüz bilmiyoruz. 
 
Yine maalesef çevik kuvvetin içinde bulunduğu otobüs Sivas'ta devrildi. 3 polis şehit oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gümüşhane mitinginden dönüşünde meydana gelen kazada şehit olanlara Allah'tan rahmet diliyorum.
 

Çok acı yaşandı, bu bir terör olayıdır. Vahşice işlenmiş bir olaydır. İnsanlar üst katlardan atıldı, yakıldı, sadece sakallı olduğu için IŞİD'ci bahanesiyle yaşamlarına son verildi, üzerlerinden arabayla geçildi.  
 
Buna sebep olanlar özür dileme erdemini göstermelerini dilerim. HDP MYK toplantısında görüşüldüğü belirtilerek Twitter hesabından sokağa çıkma çağrısı yapılmıştır. Bu olaylarda 2 emniyet mensubumuz şehit oldu. Çatışmalar sırasında 5 örgüt mensubu ölü ele geçirildi.
 
Vandallık o boyutlara vardı ki müzeler, kütüphaneler, kan bağış araçları yakıldı. 37 ilde toplam 1419 olay meydana geldi. Toplam 2039 bina zarar gördü. 34 kişi hayatını kaybetti, 415 vatandaşımız da yaralandı.
 
Bu olaylarda vahşet ön plandadır. Genelde AK Parti ve Hüdapar binalarına zarar verildi. Ağrı Patnos belediye binası yakıldı. Organize terör olaylarıyla karşı karşıya kaldık. Bundan böyle bu tür olaylara kesinlikle müdahale edilecek ve istihbarat imkanları da en iyi şekilde kullanılacak.
 
 
Farklı kişiler açıklama yapabilir. Türkiye'yi görevlendirmek istemiş olabilirler. Dışişleri Bakanımızın açıklamalarına dikkat etmek gerekir. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ne diyorsa Dışişleri Bakamınız nasıl bir açıklama yapıyorsa onlara dikkat etmeliyiz. 
 
Türkiye IŞİD ile mücadelede uluslararası koalisyonla işbirliği yapmaktadır. Bu bağlamda terörle mücadele kapsamında yürütülen işbirliği dışında İncirlik'le ilgili yeni bir gelişme yoktur. Bu aşamada sadece eğit-donat programı için Türkiye tarafından önerilen bazı tesisler söz konusudur. Bunda da karar aşamasına gelinmemiştir.
 
 
Her türlü zarar acil destek kapsamında yerine getirildi ve getirilecek. Zarar görenlerin şikayeti kalmayacak. Basit bir tespiti müteakip karşılanacak. Zarar getirenlerle ilgili de gereken yapılacak ve zararların tazmini istenebilecek.
 
Sivil şahısların zararları derhal karşılanacak. HDP'li belediyeler yangına müdahale edilmesini engelledi. Bir belediye başkanı aracı kullanacak kimse yok, güvenlik yok deme hakkına sahip değildir. Maddi zararların hepsi hükümetimiz tarafından karşılanacak."
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 09:16
YORUM EKLE

banner313