Armutçu, Çerkesler Sürgüne ve Soykırıma Maruz Kaldılar

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, 21 Mayıs tarihinin tüm devletlerce Çerkes Sürgünü ve Soykırım Günü olarak kabul edilmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Siyaset 20.05.2021, 20:38 20.05.2021, 20:54
Armutçu, Çerkesler Sürgüne ve Soykırıma Maruz Kaldılar

21 Mayıs tarihinin tüm devletlerce Çerkes Sürgünü ve Soykırım Günü olarak kabul edilmesi gerektiğine inandıklarını belirten Saadet Partisi Samsun İl Başkanı Temel Armutçu, yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

1763 yılında (Çarlık) Rus İmparatorluğu Çerkesya işgalini başlattı ve Rus-Çerkes Savaşı başladı. Çerkesya'ya saldıran Ruslar, beklemedikleri kadar sıkı bir direnişle karşılaştılar. Çerkesler, ülkelerini 1763-1864 yılları arasında 101 yıl boyunca savunarak, Kafkasya'da Ruslara karşı en uzun direnen halk oldu.

Çerkeslerin 21 Mayıs 1864'de Rus Ordusuna yenilmesi resmi olarak savaşın bitişi, sürgün ve soykırımın da başlangıcı oldu. Rus Ordusu'nun bu savaşta 600 bin Çerkes'i katlettiği, savaş sonrasında da 1 milyon 200 bin Çerkes'i sürgün ettiği geçer kaynaklara. 21 Mayıs 1864 tarihi de Çerkes Sürgünü ve Soykırım Günü olarak ilan edilir. Çarlık Rus İmparatorluğu'nun mirası üzerine kurulu Rusya'nın, sürgün ettiği ve katliama maruz bıraktığı Çerkeslerin torunlarına karşı bir özür borcu bulunduğu gibi yaptığı soykırım katliamını da kabul ettiğini tüm dünyaya ilan etmesi gerekmektedir.

Saadet Partililer; tüm mustazaf halkların acılarını acısı, hüzünlerini hüznü, üzüntülerini üzüntüsü olarak görür ve yaşar.

Saadet Partisi Samsun İl Başkanı olarak da; 21 Mayıs tarihinin tüm devletlerce Çerkes Sürgünü ve Soykırım Günü olarak kabul edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Temel ARMUTÇU
Saadet Partisi 

Samsun İl Başkanı

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)