Aytun Çıray; Maliye Esnafın Peşinde...

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray, Mükelleflere ait devlet ve özel kurumlardaki tüm işlem kayıtlarının incelenmek üzere toplanacağı bir merkez kurulacağı ve bu merkezin mükelleflere ceza keseceği iddialarının ekonomi camiasını tedirgin ettiğini söyledi.

Siyaset 30.09.2018, 12:47 30.09.2018, 13:03
Aytun Çıray; Maliye Esnafın Peşinde...

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde mükelleflere ceza keserek, 16 milyar TL hazine kaynağı yaratmak için yeni bir merkez kurulacağı iddiaları Meclis’e taşındı. 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray; “Bir yandan yandaş işadamlarının milyonlarca dolarlık vergi borçları tek kalemde silinirken, diğer yandan devletin küçük esnafa ceza keserek, bütçeyi dengelemeye çalışması devlet açısından utanç verici olur” ifadelerini kullandı.

“Büyük Vergi Analiz Merkezi” kurulacağı iddiası

Çıray, Ekonomik krizin içindeyken en son istenecek şey ticaret erbabının tedirgin edilmesi olduğunu dile getirerek, "Hazine ve Maliye Bakanı, geçtiğimiz günlerde Yeni Ekonomi Programı başlığıyla bir dizi anlaşılamayan tedbirler açıklamış, açıklamanın akabinde iş dünyasında da soru işaretleri oluşmuştu. Bize gelen ve iş dünyasında da konuşulan duyumlara göre bu tedbirlerden biri, mükelleflerin tüm iş ve işlemlerine ait bilgi ve belgelerin toplanacağı “Büyük Vergi Analiz Merkezi” kurulacağı iddiasıdır. Bu iddiaları tedirginliklerin ortadan kalkması için Sayın Berat Albayrak’ın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi olarak TBMM Başkanlığı’na sundum” dedi.

Esnafa Çapraz Sorgulama

Mükelleflerin e-beyanname, bilanço, gelir tablosu ve kesin mizan verileri ve bunların yanında sicil, gümrük, mal varlığı, ödeme ve tahsilat gibi işlemleri de inceleneceğini ve İlk etapta bin kişilik vergi ve gelir uzmanından oluşacağı konuşulan Büyük Vergi Analiz Merkezi’nde mükelleflerin sürekli takip edileceğini beirten Çıray, "toplanan verilerin, mükelleflerin irtibatlı olduğu finans kuruluşları, şirketler, SGK, tapu ve gümrük idaresinden alınacak bilgilerle çapraz sorgulamaya tabi tutulacağı, kesilecek cezalarla hazineye 16 milyar TL toplanması amaçlandığı söyleniyor. İYİ Parti olarak, iş dünyasına yönelik bir tehdit aracı haline gelebilecek böyle bir yapının, iddia olarak bile konuşulmasını endişe verici buluyoruz. Böyle bir yapının iyi niyetli bir amaçla kurulacağına kimseyi inandırmanız mümkün değil.”ifadelerini kullandı.

"KOBİ’lerin gırtlağına çökmeyi planlıyorlar"

Bir yandan yandaş işadamlarının milyonlarca liralık vergi borçları tek kalemde silinirken, diğer taraftan küçük esnafın adeta gırtlağına çökülmek istenmesi utanç verici olduğunu belirten Aytun Çıray, "İş dünyası hükümetten kendilerine nefes aldıracak, piyasayı rahatlatacak adımlar beklerken, hükümet dedektifliğe soyunarak, KOBİ’lerin gırtlağına çökmeyi planlıyor, bunun hazırlıkları içine giriyor. Bu kabul edilemez.   ” diyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, konuşmasını “Hazineye kaynak yaratmak isteniyorsa, Cumhurbaşkanlığı filosundaki özel uçaklar satılsın. Toplanmaya çalışılan 16 Milyar TL’nin önemli bir kısmı karşılanmış olur” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray;’ın yazılı soru önergesiyle cevaplandırılmasını istediği sorular şöyle:

1-      Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde yeni bir yapının kurulması planlanmış mıdır?

2-      Eğer planlandıysa bu yapının tam işlevi ve görev tanımı nedir?

3-      Bu yapı için kaç kişilik kadro açılacak, burada çalışacak personelin işe alınma kriterleri neler olacaktır?

4-      Bu yapı, devletin hangi kurumlarıyla ne tür bir bilgi alışverişi içinde olacaktır?

5-      Mükelleflerin gizli kalması gereken bilgilerinin güvenliği bu yapı içinde nasıl sağlanacaktır, bu konuda alınan tedbirler var mıdır?

6-      Bu yapının devlete yıllık maliyeti ne olacaktır?

7-      Bu yapının tespit edeceği veriler ışığında mükelleflerden 16 milyar lira tahsil edilmesinin plânlandığı iddia edilmektedir. Bu meblağ doğruysa, hangi verilere göre öngörülmüştür?

8-      Bu yapının bazı kişi ve kurumlar tarafından vergi mükelleflerine karşı bir tehdit ve şantaj aracı olarak kullanılmaması için tedbir alınacak mıdır? Alınacaksa bunlar ne tür tedbirler olacaktır?

9-      Yakın zamanda devasa vergi borçları tek kalemde silinen işadamları da bu yapı tarafından incelenecek midir, bu yapının incelemeden muaf tutacağı işadamlarının bir listesi mevcut mudur?

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)