Aytun Çıray; TÜİK Enflasyonu Pazara Uymuyor

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Aytun Çıray, TÜİK’in enflasyonu pazardaki hesaba uymadığını belirterek, İktidarın bir taşla iki kuş vurmak istediğini söyledi.

Siyaset 06.07.2019, 12:35
Aytun Çıray; TÜİK Enflasyonu Pazara Uymuyor

Emeklilerin ve memurların maaşlarına yapılan düşük artışlara tepki gösteren İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Aytun Çıray, iktidara, “Emekliye ve memura zammın bütçeye maliyetinin 7,5 milyar TL olduğu hesaplanıyor ve sadece alkol ve sigara zammının devlete yaratacağı kaynak 6,4 milyar TL! Öyleyse iktidarınız diğer mallara neden zam yapar?” şeklinde soru yöneltti.

Çıray, İktidarın bir taşla iki kuş vurmak istediğini belirterek, bunlardan ilkinin emeklilerin ve memurların yılın ikinci yarısında hak kazandıkları maaş artışlarını sözde enflasyon oranında gerçekleştirildiği intibaını vermek olduğunu vurguladı.

TÜİK’in enflasyonu pazardaki hesaba uymuyor,”

Çıray, ikinci olarak Maliye Bakanı Albayrak’ın iddia ettiği düşüklükte bir enflasyon oranına güya ulaşıldığı, böylece ekonomide önemli bir hedefin tutturulduğu kanaatinin uyandırılmak istendiğinin altını çizdi.

GIDA MADDELERİNDE % 30, ELEKTRİKTE %56

Çeşitli ürünlere ve mallara yapılan zamların 23 Haziran’daki 2. İstanbul Belediye Seçiminin sonrasına bırakıldığını savunan Aytun Çıray, SSK ve Bağkur Emeklilerine yüzde 5’lik; Emekli Sandığına bağlı emeklilere ve memurlara yüzde 6’lık enflasyona ayarlı maaş zammının, iktidarın 24 Haziran’dan itibaren yapmaya başladığı zamlar nedeniyle anında eridiğini belirtti. 24 Haziran’dan bu yanan motorine 29 kuruş, benzinin 27 kuruş, sigaranın 54 kuruş, alkollü içkilerden biranın 42, rakının 7 lira 27 kuruş, şarabın 58 kuruş zamlandığını belirten Çıray, bu zamlarla alkollü içecekler ve tütün grubunda yıllık artış oranının %19.22’ye ulaştığına dikkat çekti. Çıray gıda ve alkolsüz içeceklerde durumun daha da vahim olduğunu, TÜİK rakamlarına göre bile bu grupta yıllık artış oranının %28.44’ü bulduğunu söyledi.

Gazda yıllık artış %76 gibi çok yüksek bir oranda gerçekleştiğini, Elektriğe gelen yıllık bazda %56 zammın da bununla birleşerek vatandaşların hayatını ciddi bir şekilde zorlaştırdığını söyledi.

Et ve Balık Kurumunun 2018’de 491 milyon TL zarar açıkladığını işaret ederek, iktidarın et ve süte zam yapmasının eli kulağında olduğunu da belirten Aytun Çıray, başta Ayçiçek olmak üzere yağ üreticilerini zam yapmak için harekete geçirdiğini belirtti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, iktidara şu soruyu yöneltti:

“Emekliye ve memura zammın bütçeye maliyetinin 7,5 milyar TL olduğu hesaplanıyor ve sadece alkol ve sigara zammının devlete yaratacağı kaynak 6,4 milyar TL! Öyleyse iktidarınız diğer mallara neden zam yapar?”

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)