Babacan, Bahçeli hükûmetin üstünde veto mercii haline geldi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Babacan, "Profesyonel muhalafet yapmak için değil, iktidar olmak için DEVA’yı kurduk’ dedi.

Siyaset 24.01.2021, 11:58 24.01.2021, 12:41
Babacan, Bahçeli hükûmetin üstünde veto mercii haline geldi

Ali Babacan, T24’te Murat Sabuncu’nun konuğu oldu. Babacan gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, "Biz DEVA Partisi’ni profesyonel muhalefet yapalım diye kurmadık, iktidar olmak için kurduk. Bunun vatandaşlarımız tarafından iyice anlaşılması lazım." dedi.

Yeni bir siyasi partinin öncelikle kendi özgün kimliğini oluşturmasıgerektiğini dile getiren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Eğer bu noktada belli bir aşamaya gelmeden herhangi bir ittifak algısının içerisine girersek, o zaman bizim algımız o grup içerisinde erir. Bunu özellikle iktidar tarafı çok istiyor. İktidar yanlısı basın her gün bizi belli bir grup içerisindeki fotoğrafların ortasına koyuyor. ‘Bunların hepsi bir’ diyorlar. Biz iktidar tarafının stratejisine düşemeyiz. Biz DEVA Partisi’ni profesyonel muhalefet yapalım diye kurmadık, iktidar olmak için kurduk. Bunun vatandaşlarımız tarafından iyice anlaşılması lazım." dedi.

Bahçeli hükûmetin üstünde veto mercii haline geldiğini belirten Babacan şunları söyledi;

“Sayın Erdoğan 2018 seçimlerindeki yüzde 50+1’i, Sayın Bahçeli’nin ve MHP’nin desteğiyle ancak alabildi. Tek başına Meclis çoğunluğu yok. Dolayısıyla o destek çekilirse bir siyasi meşruiyet sorunu ortaya çıkar. Sadece Meclis’teki çoğunluk açısından değil, Cumhurbaşkanının siyasi meşruiyet sorunu da ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bu mecburi ortaklık. Bu ortaklığın devamı uğruna ciddi hatalar yapılıyor. Adeta küçük ortak, hükûmetin tüm uygulamaları üzerinde bir veto mercii haline geldi."

“Sayın Bahçeli’nin ‘Türkiye için üretebildiği bir proje var mı’ diye hafızamı yokluyorum, aklıma hiçbir şey gelmiyor. Türkiye’nin herhangi bir sorunuyla ilgili bir çözüm üretebildi mi diye bakıyorum, aklıma hiçbir şey gelmiyor. Siyaseti tamamen hamaset üzerinden yürüten bir çizgi izliyor.

Yorumlar (0)