Babacan, Bahçeli, İsterse Ülke Seçime Gider

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, MedyaScope’ta Ruşen Çakır’ın programında seçimle ilgili yaptığı konuşmada, "şu anda anahtar Sayın Bahçeli’nin elinde. Sayın Bahçeli desteğini çektiğinde ülke paldır küldür seçime gider. " dedi.

Siyaset 27.11.2021, 11:31 27.11.2021, 12:00
Babacan, Bahçeli, İsterse Ülke Seçime Gider

Partileriyle ilgili desteğin giderek arttığını dile getiren Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Vatandaşlarımızın en çok merak ettiği, anlamaya çalıştığı yeni bir siyasi parti DEVA Partisi. O yüzden burada başka niyetler olabilir. Bizim önceliğimiz önce dosyayı görmek, sonrasında söyleyecek çok şeyimiz olacak.” dedi.

Bahçeli İsterse Ülke Seçime Gider

Şu anda anahtarın MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin elinde olduğunu belirten Ali Babacan, "Sayın Bahçeli desteğini çektiğinde ülke paldır küldür seçime gider. Ben son güne kadar Sayın Erdoğan’ın her şeyi deneyeceğini düşünüyorum. Dene yanıl, dene yanıl yöntemiyle…" dedi.

Merkez Bankası’na talimat veriyor

Ortak akıl varken, istişare varken, ehliyetli ve liyakatli kadrolar varken bazı alanlarda çok büyük başarı elde ettiklerini belirten Babacan, "Bu başarı Sayın Erdoğan'ın güçlü liderlik hanesine yazıldı. Ama şu andakinden daha fazla gücü hiçbir zaman elinde toplamamıştı. Yargıya hükmedebiliyor, meclis tamamen emrinde. Bürokrasiden kendisini durdurabilecek, frenleyebilecek, engel olacak hiçbir şey yok. Merkez Bankası’na talimat veriyor, ertesi gün o talimat oluyor. Bütün gücü elinde topladı ama çözemiyor. Demek ki başarının sırrı güçlü liderlikte değilmiş. Başarının sırrı güçlü kadrolardaymış, güçlü kurumlardaymış, istişaredeymiş, ortak akıldaymış.” dedi.

Artık hükümetin inandırıcılığı kalmadığını belirten Babacan, "Ancak Anadolu’nun geneline ve Trakya’ya baktığımızda görüyoruz ki zamanında önemli bir destek verdikleri Sayın Erdoğan’la gönül bağı devam edenler var. Burada din faktörü de etkili elbette. Sorunların farkındalar ama ‘İstiklal mücadelesi veriyoruz, o yüzden fakirlikle tabii ki karşı karşıya olacağız’ diyorlar.”

 Zorbalığa müsaade etmeyiz

Uzun süre devam eden ülkenin içine düştüğü durum, özgürlüklerle ilgili sıkıntılar, en son bu ekonomik krizin toplumumuzun belli kesimlerinde çok ciddi bir kızgınlık oluşturduğunu dile getiren Ali Babacan, "Öyle bir kesim var ki sayıca çok değiller ama sosyal medyada aktifler ve bir rövanşist söyleme bugünden girmiş durumdalar. Bunun çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Dönüşümlü zorbalık, yani gücü eline geçirenin kendisi gibi düşünmeyenlerin haklarını sınırlaması, hayatı dar etmeye çalışması yanlış. Kusura bakmasınlar, biz buna müsaade etmeyiz. Hukuk devleti hukuk sınırları içinde çalışır. Eğer hukuk devleti diyorsak herkes hukuka saygılı olacak. İktidara gelen, tek bir vatandaş bile olsa onun düşüncesine, hayat tarzına saygılı olacak, onu olduğu gibi kabul edecek.” dedi.

İktidarın seçimi kazanma şansı yok

İktidar partilerinden önemli bir kopuş olduğunu gördüklerini kaydeden Babacan,  sahada hâlâ Ak Parti veya MHP’ye oy vereceğini söyleyen vatandaşların en az yarısının başka seçenek göremediklerini, Çapraz sorularla deştiğinizde o desteğin niteliğinin bozulduğunun görüldüğünü belirtti. Daha iyi bir Türkiye için değil, daha kötü bir Türkiye’den korktukları için bunu söylediklerini ifade eden Babacan, "Kazanımlarını kaybetmekten korktukları için bunu diyorlar. Biz kendimizi iyi anlatmak zorundayız ki, bu ülkenin alternatifsiz olmadığını, bu ülkenin çaresiz olmadığını, çaresinin olduğunu, bu ülkeyi onlardan çok daha iyi yönetecek insanların olduğunu görmeliler. İnsanlarda ‘iyi yönetirler’ ve ‘seçimi kazanırlar’ güveni oluştuğunda seçim çok farklı bir yere gider. Artık iktidarın seçimi kazanma şansı hemen hemen yok.” dedi.

SANDIK GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ

Bu seçimde sandık güvenliğinin çok önemli olduğunu ifade eden DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Tek tek sandıkların tutanaklarının saatli bir şekilde tutulması ve merkeze verilerin saatli bir şekilde iletilmesi için çok iyi bir yapı kurmak gerekecek. Bu konuda partiler arası görev paylaşımı yapmayı çok önemli buluyorum. Tabii YSK’nın son yıllardaki tutumu konusunda da endişeliyiz açıkçası. Az fark gibi tartışmalı konularda YSK hükümetin etkisi altına girebiliyor. Dolayısıyla bu seçimde yapılması gereken birincisi sandık güvenliği sağlamak, ikincisi açık ara farkla seçimi kazanmak. Önümüzdeki seçimin çok açık ara farkla mevcut hükümetin mağlubiyetiyle sonuçlanacağına inanıyorum. Türkiye’nin her yerini gezdiğim, vatandaşlarla, esnaflarla bir araya geldiğim için biliyorum.” dedi.

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)