Babacan; Popülist Otokratik Uygulamalara Karşıyız!

Partisinin Maltepe ilçe kongresinde konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İktidarı eleştirdi.

Siyaset 06.11.2021, 21:06
Babacan; Popülist Otokratik Uygulamalara Karşıyız!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İstanbul - Maltepe ilçe kongresinde konuştu. İktidarı eleştiren Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fahiş fiyatların altında imzası olduğunu belirterek şunları söyledi:

Sayın Erdoğan ‘fahiş fiyat etiketi’ diye bir şey uydurdu. Bazı marketleri hedef gösterdi, Rekabet Kurumu bu marketlere cezayı kesti. Peki marketlerde fiyatlar fahiş de bakkalda, manavda, pazarda fiyatlar çok mu uygun? Fiyatlar her yerde yüksek. Ortada bir fahiş fiyat problemi var ancak, fahiş fiyatların en önemli sebebi fahiş döviz kurlarıdır."dedi.

Türkiye, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin bazı kararlarıyla karşı karşıya kalabileceğini belirten Babacan, "Avrupa Konseyi ile bu denli büyük kriz en son 12 Eylül darbesinin ardından yaşanmıştı. Sadece bu bile içinde bulunduğumuz hukuksuzluğun en çarpıcı örneği. Ülkeyi neredeyse askeri darbe dönemlerinin hukuksuzluk dönemine döndürdüler, o seviyeye getirdiler. Tam 19 sene önce, 12 Eylül anayasasının izlerini silme vaadiyle iş başına gelen bu iktidar, şu anda, 12 Eylül dönemine benzer hukuksuzlukların içinde. Zamanında asker vesayetine karşı çıkanlar, şu anda, yeni bir vesayet anlayışının odağı oldu.” dedi.

‘İktidar, dış politika ve güvenlik meselelerini kendi çıkarları için kullanıyor’

Sınır ötesi operasyon ile ilgili mecliste oylanan tezkere ile ilgilide konuşan Ali Babacan, "Ne büyük ortak ne de küçük ortak sınır ötesi operasyona gerekçe olan tehditleri açık açık saymadı. Sınır ötesi operasyon yetkisinin, hangi gerekçe ile, 2 yıllık bir süre için, yani önümüzdeki seçimleri de kapsayacak şekilde alındığının açıklaması yapılmadı. Bundan önceki operasyonlarla, hangi başarıların kazanıldığı veya hangi eksiklerin kaldığı izah edilmedi. Elbette ülkemizin güvenliği önemli. Ancak, iktidar, özellikle son yıllarda, dış politika ve dış güvenlik meselelerini kendi iç siyasi çıkarları için kullanıyor.” dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin defalarca altını çizerek, Anayasa Mahkemesi’nin kapatılması ile ilgili konuşmasınıda değerlendiren Babacan,  Anayasa Mahkemesi, iktidar ortakları tarafından, bakanlar tarafından tehdit edildiğini, Anayasa Mahkemesi’nin başkanı bizzat hedef gösterildiğini, Bahçeli'nin defalarca ‘Anayasa Mahkemesi’ni kapatmak lazım’ dediğini hatırlattı.

‘Geçmişin vesayetçi ve katı devletçi anlayışına da bugünün otokratik uygulamalarına da karşıyız’ ifadelerine yer veren Babacan, “Biz DEVA kadroları olarak bu ‘yok’ devrini kapatacağız. Biz, geçmişin vesayetçi ve katı devletçi aklına da karşıyız, bugünün popülist otokratik uygulamalarına da karşıyız. Biz, tüm vatandaşlarımızı, yepyeni bir sözleşmeye davet ediyoruz. Biz, vatandaşlarımızı, tam demokratik, özgür ve zengin bir Türkiye’ye davet ediyoruz.” 

Kaynak: KAPSAMHABER
Yorumlar (0)