Alexa

Bahçeli" AKP Türk Milletini Oyalamaktadır"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP İstanbul il teşkilatını ziyaretinde,"Ne Oslo müzakere sürecindeki verilen görüşmeler ve sözler çerçevesinde uygulanmaya konmuş ne de PKK'nın Türkiye'yi terk etme gibi bir düşüncesinin olmadığı ortaya çıkmıştır" dedi.

Bahçeli
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Ne Oslo müzakere sürecindeki verilen görüşmeler ve sözler çerçevesinde uygulanmaya konmuş ne de PKK'nın Türkiye'yi terk etme gibi bir düşüncesinin olmadığı ortaya çıkmıştır" dedi. 

Partisinin İstanbul il teşkilatını ziyaretinde, TBMM Başkanvekili Meral Akşener tarafından karşılanan Bahçeli, bir süre partililerle basına kapalı görüştü. 

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bahçeli, terör örgütü PKK'nın çekilme sürecine ilişkin soru üzerine, daha önce Oslo'dan başlayan müzakere sürecinin 3 aşama olarak gerçekleşeceğini söyledi. 

Bahçeli, "Bunun ilk aşaması silahları bırakarak, PKK terör örgütünün ülkeyi terk etmesiydi. Şimdi aradan geçen 2 aya yakın bir süredir, hatta daha fazla bir süre içinde, sayın Başbakan bir gerçeği ifade ediyor, PKK militanlarının eli silah tutanları, silahlarıyla birlikte hala Türkiye'de bulunuyor. Bazı çocuklarla hanımların ülkeyi terk ettiklerini ifade ediyor. Bunu da oransal olarak yüzde 20 ile söylemeye çalışıyor. O bakımdan ne Oslo müzakere sürecindeki verilen görüşmeler ve sözler çerçevesinde uygulanmaya konmuş ne de PKK'nın Türkiye'yi terk etme gibi bir düşüncesinin olmadığı ortaya çıkmıştır" diye konuştu. 

Demokratikleşme paketi 

Bahçeli, demokratikleşme paketine ilişkin soru üzerine de "Geçmişten bu yana AK Parti, Türk milletini oyalamaktadır. Bazı PKK taleplerini yerine getirmede, Türk toplumunu alıştıra alıştıra benimsetme yolunu tercih etmektedir. Yine aynı şekilde bu stratejiyi sürdürmektedirler" dedi. 

Bahçeli, çıkan paketin kaçıncı demokratikleşme paketi olduğunu tam olarak kestiremediklerini belirterek, "Çünkü çok sayıda çıkıyor. Ne kadarı demokrasiyle alakalı ne kadarı bölünmeyle alakalı onu ileride bir tasnif edeceğiz inşallah. Ama şu aşamada demokratikleşme paketinin millete sunulmuş bir şekli bulunmamaktadır. Zaman zaman kamoyunu oluşturmak açısından televizyonlarda bulunan, propaganda sözcüleri gibi çalışan bazı uzman ve köşe yazarları bu görevleri üstlenmişler ve 'Demokratikleşme paketinin içinde şunlar olabilir mi?' diye tartışarak, böyle satır aralarında PKK talebini dillendirmektedirler. Onun için ekim ayına kadar beklemek gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

 
"MHP, yerel seçimleri çok önemsiyor" 


Mart ayında yapılacak yerel seçimi MHP'nin çok önemsediğinin altını çizen Bahçeli, gerekli çalışmaları Türkiye'deki bütün siyasi partilerden önce başlattıklarını vurguladı. 

Bahçeli, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar 39 belde, ilçe ve il belediye başkanlıkları adayları tespit edilmiş ve kamuoyuna duyurulmuşlardır. Şu anda bu süreç devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde MHP, 15 Ağustos 2013 tarihli genelgesinde de ifade ettiği gibi 1 Eylül'de teşkilatlarımızda görevli olan il, ilçe başkan ve yönetim kurulu üyelerinden herhangi bir arkadaşımız belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği adaylığını düşünüyorsa görevlerinden ayrılmış olacaklar. 9 Eylül'e kadar da müracatlarını tamamlamış olacaklar."
Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2013, 00:09
YORUM EKLE