banner434

Bahçeli: AKP ve CHP'nin Kayıkçı Kavgası...

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "TBMM'ye başörtüsüyle gelmek isteyen milletvekillerine ön yargıyla tavır alınması politika acizliğidir" dedi.

Siyaset 30.10.2013, 17:39 30.10.2013, 18:01
Bahçeli: AKP ve CHP'nin Kayıkçı Kavgası...

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "TBMM'ye başörtüsüyle gelmek isteyen kadın milletvekillerine peşin ve ön yargıyla tavır alınması, hele ki Meclis'in hukukuna sahip çıkılacağının iddia edilerek gerekçe oluşturulmaya çalışılması tam bir ahmaklık ve gerilim yanlısı politikacı acizliğidir" ifadesini kullandı.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, 28 Ekim'de toplanan Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) iç ve dış siyasi gelişmelerin ele alındığını belirterek, toplantıda 30 Mart 2014'te yapılacak mahalli idareler seçimleriyle ilgili hazırlık sürecinin gözden geçirildiğini, yapılacak çalışmalar, izlenecek yol ve yöntemlerin değerlendirildiğini bildirdi.

Bahçeli, Türkiye'de toplumsal bünyenin kutuplaşma dinamikleriyle yaralandığını belirterek, özellikle başörtüsü üzerinden sürdürülen polemiklerin milletin aklıyla, irfanıyla ve tercihleriyle oynadığını ifade etti. "AK Parti ile CHP arasındaki kayıkçı kavgasına, sonu gelmeyen kör dövüşüne başörtüsünün tekraren konu olmasının her şeyden önce utanç vesikası" olduğunu öne süren Bahçeli, şöyle devam etti:

"Kimin nasıl giyineceğine, inancı gereğince nasıl davranacağına siyasetin hüküm vermek için pozisyon alması toplumsal barış ve uzlaşma açısından talihsizlik, aynı zamanda da ilkel bir tutumdur. TBMM'ye başörtüsüyle gelmek isteyen kadın milletvekillerine peşin ve ön yargıyla tavır alınması, hele ki Meclis'in hukukuna sahip çıkılacağının iddia edilerek gerekçe oluşturulmaya çalışılması tam bir ahmaklık ve gerilim yanlısı politikacı acizliğidir. Başörtüsü meselesi mutabakat ve anlayışla, hoşgörü ve diyalogla çözülüp bitirilmesi gerekirken, iktidar ile ana muhalefet arasında düelloya neden olması, eskide kalan tartışmaların tekraren yüzeye çıkması kimseye bir şey kazandırmayacaktır. 

TBMM'de yeni bir kriz ortamının doğmaması, bildik kavga ve çatışma görüntülerinin verilmemesi konusunda tüm siyasi aktörler duyarlı ve sorumlu hareket etmek mecburiyetindedir. AKP'nin başörtüsünü malzeme yapan kurnazlığıyla, CHP'nin başörtüsüne soğuk bakan yanlışı yeni sorun ve anlaşmazlıklara fırsat vermemelidir. TBMM'yi milletimizin her değerini, her beklentisini ve her ihtiyacını karşılayacak ve cevaplayacak tarihi birikim ve özelliklere fazlasıyla sahiptir. Bu itibarla başörtüsüyle Meclis'e gelinmesini kayıp olarak görenlerle, zafer kabul edenlerin şu günkü hassas ortamda Türkiye'yi daha fazla yormamaları, gerginliklere mahkum etmemeleri lazımdır. Zaten yeterince sorunumuz vardır ve Türk milleti adeta dert ve sıkıntı merkezine dönüşmüştür."

Bahçeli, Türklüğün AK Parti'nin siyasi ve psikolojik işkencesi altında olduğunu, eziyet ve baskı gördüğünü iddia edip, milletin AK Parti'nin bölücü operasyonu altında can çekiştiğini savundu.
Yorumlar (0)