Alexa


Bahçeli: Ülkeyi torbacılar yönetiyor

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Şimdi torba yasalarla ülkeyi torbacılar yönetiyor, Buna 'dur' diyeceğimiz alan 30 Mart'tır" dedi.

Siyaset 23.02.2014, 17:43 23.02.2014, 17:47
Bahçeli: Ülkeyi torbacılar yönetiyor
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Şimdi torba yasalarla ülkeyi torbacılar yönetiyor, buna bir 'dur' demek lazım. İşte 'dur' diyeceğimiz alan 30 Mart'tır" dedi

Bahçeli, Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Bahçeli, MHP'nin, 9 Şubat'ta kuruluşunun 45. yılını kutladığını belirterek, gelecek seçimlerin bu noktada ayrı bir anlam taşıdığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 16 Mart 2003'te 59. hükümeti kurduğunu dile getiren Bahçeli, şunları kaydetti:

"Bu süreçte kendilerine yardımcı olan iç ve dış odaklar vardı. Şimdi Recep Tayyip Erdoğan'ı darbeyle iktidardan uzaklaştırmak isteyen iç ve dış odaklar, bunlar ve bunlara benzerdir. Burada da CHP'nin önemli bir katkısı olmuştur. Ara seçim düzenlemesinin mecliste yasallaşmasında CHP'nin katkısı olmuştur. Sonuç itibarıyla okyanus ötesinin yine yıldızı sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olma imkanını bulmuştur."

Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın, milli görüş kimliğini çıkardığını ifade ettiğini belirterek, "Peki çıplak gezecek hali de yok... Üzerine bir gömlek alması lazım. Öyle bir gömlek giydirdiler ki, arkasında ABD, önünde Avrupa Birliği yazıyor" diye konuştu. 

"Güç alanını artırma psikolojisi insanın nefsini kamçılar"

 Güç alanını artırma psikolojisinin, insanın nefsini kamçılayacağını anlatan Bahçeli, bu psikolojinin insanı güç çılgınlığına götüreceğini savundu.

Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Medya gece gündüz Recep Tayyip Erdoğan'ı anlatıyor, bu önemli bir kuvvet. Sonra daha da medya üzerinde etkinliğini sağlamak istedi ve yeni yeni medyaları kurdurdu veya satın aldırdı. Bazılarını çok büyük zaafa uğrattı, devletin bir kurumuyla oralara çengel attı. Şimdi Türkiye'de medyaların patronları var ama patronların patronu Recep Tayyip Erdoğan oldu. Recep Tayyip Erdoğan, güzel haber verirlerse zevkle keyifle seyrediyor ama yanlış haber olursa bir 'Alo Fatih'i çıktı... Güç nefisle, akılla kontrol altına alınmadığı takdirde çılgınlığa dönüşebilir, şımarıklılığa doğru yönelir, şaşkınlık yaratan davranışlar ortaya koyar. Bugün Recep Tayyip Erdoğan bu hale gelmiştir. Böyle bir hal otoriter bir rejime kıvrılmayı, arkasından da diktatoryaya giden bir ihtirası taşımaya başlar. Bu, Türkiye için çok tehlikeli bir durumdur." 

 "17 Aralık'ı iyi yorumlamak gerek"

 Bahçeli, 17 Aralık sürecini iyi yorumlamak gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu 17 Aralık, bildiğiniz gibi 5 Ekim 2012'de başlatılan bir yolsuzluk ve rüşvet sorgulamasının artık müdahale günü olarak belirlendiği bir tarihtir. Bu müdahale sonrasında değişik isimler ortaya çıktı; 4 bakan ve çocuğu meselesi var. Şimdi anlıyoruz bu Recep Tayyip Erdoğan, bir dönem sonra Mısır'dan heveslenerek şöyle etmeye başladı (Rabia işareti). Demek ki kendinin hangi durumda oluğunun işareti olarak ortaya çıkıyor. 4 bakan, çocukları... Şimdi dikkat edin, mitinglerde böyle yapamıyor. Sivas'ta mesela böyle yapamamış, ondan evvel ki bazı toplantılarda herkes böyle yapmıyor çünkü bu başka bir şey oldu. Bu 4 kişi, çocuklarıyla beraber yolsuzluk ve rüşvetin önemli şahsiyetleri haline geldi. İran'dan bir uşak gelmiş 4 bakanı avcunun içine almış, rüşvetle kukla oynatır gibi oynatıyor. Bu nasıl iştir? Bu rezalete girmiş bir iktidarın ikinci bir dalgası Yasin El Kadı, ikincisi Usume (Usame) Kutup, bir başkası ise oğlu Muaz Fadıl mıdır neyse... Dilimiz dahi dönmüyor bu adamlara. Demek ki bize ne kadar uzaklar, yakınımız olsa dostumuz olsa isimlerini doğru söylemesini öğreniriz. Şu hale bak..." 

MHP Genel Başkanı Bahçeli, 17 Aralık'tan sonra bazı yasa değişikliklerine gidildiğine işaret ederek, "İşte milletvekili arkadaşlarımız gece gündüz mecliste bu çalışmaların içinde bulunuyor. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin grup yöneticileri, 'danışma kurulunu toplayalım bir torba yasamız var, bu torba yasayı çıkaralım' diyor. İçinde ne var? İçinde işçinin sorunları var. Neyi var, sosyal güvenlikle ilgili konuları var. Ne var? Tarımla ilgili bir iki konu var. Peki içerisindeki tuzaklar ne? O tuzaklara mecliste her zaman gece 11'de sıra geliyor. Sırada bazıları uyuyor. Bazıları 'bu neyin nesi?' diyor, anlayacak ama vakit geçmiş, derken torba yasalar çıkıyor. Şimdi torba yasalarla ülkeyi torbacılar yönetiyor, değerli arkadaşlar buna bir 'dur' demek lazım. İşte 'dur' diyeceğimiz alan 30 Mart'tır" değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, salondakilerden MHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Rasim Acar'ın adını daha fazla telaffuz etmelerini ve karşılaştıkları kişilere bu ismi söylemelerini istedi. 

MHP'nin yerel seçimlerde oy pusulasında 26. sırada yer alacağını belirten Bahçeli, "Bunun bir de gönül gözüyle okumasını yapalım. Yani 'bütün partilerden sonra, son ümit üç hilal' diyor bunun manası. Öyleyse gelin bu seçimde son ümit olarak üç hilal diyelim" dedi.
Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P